Trwa ładowanie...
d2dfkjv

Ewa Błaszczyk

Agencja Forum
Źródło: Agencja Forum, fot: FORUMgwiazd.com.pl

Ewa Błaszczyk to polska aktorka i wokalistka, urodziła się w Warszawie w 1955 roku, tam skończyła PWST i po raz pierwszy zagrała na deskach Teatru Współczesnego. Związała się też z filmem, występowała w kabarecie i uczestniczyła w przeglądach piosenki aktorskiej.

Ewa Błaszczyk – kariera

Do ważniejszych występów teatralnych Ewy Błaszczyk należą jej główne role spektaklach "Romeo i Julia" czy "Joanna d'Arc na stosie", a także sztuki "Droga do Damaszku", niemiecka wersja "Die Falle" Różewicza czy jej własny spektakl "Rok magicznego myślenia". Od 1994 roku Ewa Błaszczyk jest związana z warszawskim Teatrem Studio.

W bogatej filmografii Ewy Błaszczyk znajdują się takie filmy jak Sezon na bażanty, "Kornblumenbalu", Hanussen, Dekalog IX, Nic śmiesznego czy Mistyfikacja. Grała również w serialu Zmiennicy. Za film Nadzór (1983) Błaszczyk otrzymała nagrodę Brązowe Lwy Gdańskie – doceniono jej występ w roli Klary.

Ewa Błaszczyk prowadzi też działalność muzyczną jako piosenkarka i pieśniarka, na swoim koncie ma kilka płyt.

Ewa Błaszczyk – działalność charytatywna

Ewa Błaszczyk jest założycielką i prezeską fundacji "Akogo?" zajmującej się niesieniem pomocy dzieciom z ciężkimi urazami neurologicznymi jak przebyte uszkodzenia mózgu, których rezultatem jest między innymi śpiączka. Dzięki działaniu organizacji w 2012 roku otwarto klinikę neurorehabilitacyjną w Międzylesiu.

Ewa Błaszczyk – publikacje

Publikacje książkowe Ewy Błaszczyk związane są w znaczący sposób z jej życiem osobistym i doświadczeniami, do których należą takie zdarzenia jak śpiączka córki. Pierwsza książka artystki "Wejść tam nie można" (2005) w dużej mierze opowiada o dramacie rodzinnym, ale przybliża też czytelnika do świata artystycznego, z którym Błaszczyk jest blisko związana. W 2010 roku do księgarni trafiła kolejna książka o charakterze autobiograficznym "Wszystko jest takie kruche", w której Błaszczyk rozmawia z Izabelą Górnicką-Zdziech. W tym samym roku ukazał się również zbiór "Strasznie ważnych bajek" gromadzący opowieści napisane przez znane osoby, w tym Ewę Błaszczyk. Wywiad rzeka "Lubię żyć", który z aktorką przeprowadziła Agnieszka Siegert-Litorowicz, ukazał się w 2015 roku.

d2dfkjv

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dfkjv
d2dfkjv
d2dfkjv