Europejska Karta Języków Regionalnych i Mniejszościowych - od 1 czerwca
1 czerwca zacznie w Polsce obowiązywać Europejska Karta Języków Regionalnych i Mniejszościowych - poinformował w środę sejmową Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych wiceminister edukacji narodowej, Krzysztof Stanowski.
Komisja wysłuchała informacji przedstawicieli resortu edukacji i spraw wewnętrznych m.in. na temat ochrony języków mniejszościowych i regionalnych w polskim szkolnictwie.
Jak powiedział Stanowski, Karta wprowadzi do polskiego prawodawstwa nową kategorię języka regionalnego (np. jęz. kaszubski), co podwyższy status i zwiększy prawa osób posługujących się tym językiem. Zaznaczył, że wprowadzenie Karty oznacza szereg zobowiązań w szkolnictwie, które według niego już są w większości w Polsce realizowane. Chodzi m. in. o nauczanie odpowiednich języków mniejszości od przedszkola po szkoły średnie.
Poseł niezrzeszony z Opola, Ryszard Galla pytał wiceministra o możliwości finansowego wsparcia nauczania języka niemieckiego w szkołach zawodowych i technicznych. Stanowski odpowiedział, że intencją ministerstwa jest wspieranie takich inicjatyw, ale w obecnej szczególnej sytuacji resortu związanej z kryzysem, środki w dyspozycji ministerstwa wymagają ponownego liczenia.
W polskich szkołach swojego języka uczy się ponad 54 tys. uczniów, należących mniejszości narodowych i etnicznych - wynika z informacji MEN przedstawionej posłom w środę. Najwięcej, bo ponad 38 tys. osób w 534 placówkach szkolnych uczy się jako ojczystego języka niemieckiego, najmniej - 16 osób - języka ormiańskiego.
Głównym celem Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych jest powstrzymanie zaniku języków mniejszości i upowszechnianie ich stosowania w życiu publicznym. Polska ratyfikowała konwencję o karcie 12 lutego 2009.