Trwa ładowanie...
d8nhojj

Ernesto Che Guevara

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Twarz Ernesto Che Guevara, najsłynniejszego latynoamerykańskiego rewolucjonisty, zna już chyba każdy. To legenda, symbol i wielki człowiek nie tylko dla Kubańczyków. Idol zrewoltowanej młodzieży stworzył guevaryzm. Nie dożył 40. urodzin. Ernesto Che Guevara miał kilkoro rodzeństwa, sześcioro dzieci z dwiema żonami i jedną kochanką. Jego potomkowie utracili cały majątek.

Ernesto Che Guevara – życiorys bohatera

Ernesto Rafael Guevara de la Serna o pseudonimie Fernando Sacamuelas przyszedł na świat w Argentynie. Jego rodzice reprezentowali klasę średnią ze szlacheckimi korzeniami i lewicowe poglądy, które dość szybko przyswoił ich syn. Nastoletni Ernesto interesował się filozofią i należał do opozycji w stosunku do aktualnie rządzącego prezydenta kraju. Pracował w laboratorium i poszedł na medycynę w Buenos Aires. Zwiedzał ojczyznę na motocyklu Norton 500, a po skończeniu studiów emigrował i kontynuował przejażdżki z przyjacielem, Alberto Granado, tym razem już po innych krajach Ameryki Południowej. Obserwacje złych warunków życia ludzi, ucisku społecznego i powszechnej biedy ukształtowały lewicowe poglądy Ernesto Che Guevary, który w 1953 osiadł w Gwatemali i rozpoczął praktykę zawodową. Nawiązał kontakty z lewicowym rządem oraz środowiskiem skupionym wokół Fidela Castro. Pucz w Gwatemali zorganizowany przez CIA skłonił go do obrony rządu, co zaowocowało wyrokiem śmierci ze strony nowej władzy. Po ukrywaniu się w konsulacie Ernesto Che Guevara wyjechał do Meksyku, gdzie kontynuował pracę lekarza, wykładał na uczelni, fotografował. Wziął również ślub i poznał brata Fidela Castro. Dołączył także do słynnego M-26-7, kubańskiego ruchu rewolucyjnego z Castro na czele, pragnącego obalić ówczesnego dyktatora kraju, generała Fulgencio Batisty y Zaldívara.

Ernesto Che Guevara – życie rewolucjonisty

Ernesto Che Guevara aktywnie rozpoczął walkę zbrojną w obronie swoich poglądów. Po dziś dzień odbywają się dyskusje co do moralnej oceny jego działań. Według jego sympatyków (Nelson Mandela, Diego Maradona, Ryszard Kapuściński) był ideałem żołnierza – bojownika o wolność, przeciwnicy przykleili mu z kolei łatkę zbrodniarza wojennego, który bezpośrednio doprowadził do upadku kubańskiej gospodarki. Ernesto Che Guevara to więc krwawy idol czy symbol walki o idee socjalistyczne?

Latynoamerykański rewolucjonista od lat 50. uczestniczył w rewolucji na Kubie, był jednym z przywódców, a następnie członków nowego rządu. W połowie kolejnej dekady brał udział w partyzantce w Kongu w Afryce, a potem już w Boliwii, gdzie został schwytany. Kult Che Guevary trwa, na świecie jest mnóstwo jego pomników, poświęconych mu murali, nazwanych jego imieniem szkół. Jeszcze za jego życia próbowano go zabić, bez powodzenia. Podróżując, zmieniał wygląd i podawał się za urugwajskiego biznesmena. Ideologię Ernesto Che Guevara nazwano potem guevaryzmem. Wizja idealnej rewolucji miała być oparta na chłopstwie. Udoskonalił metodę ognisk partyzanckich, obawiał się imperializmu.

Oddał życie za to, za co kochał, czyli za nieśmiertelność rewolucji. Ernesto Che Guevara został zastrzelony (z użyciem dziewięciu kul) przez sierżanta Mario Terána z rozkazu prezydenta Boliwii, René Barrientosa. Bohater narodowy dla wszystkich Kubańczyków spoczywa w mauzoleum.

Ernesto Che Guevara – książki i filmy

Z książek Ernesto Che Guevara wyłania się nieznany nam obraz przyszłego rewolucjonisty. Ciekawy świata młodzieniec już jako student medycyny zapowiadał się na romantycznego włóczęgę, beztroskiego miłośnika przygód, ryzykownego, nieco ekstrawaganckiego, zabawnego, towarzyskiego fana wypraw w nieznane. Doceniał piękne kobiety i uwielbiał mocniejsze trunki wysokoprocentowe. Liryczny i nieco zmanierowany Ernesto Che Guevara w życiu poszedł jednak zupełnie inną, niespodziewaną ścieżką. A pisał przede wszystkim książki z gatunku wspomnień, pamiętników, dzienników, z którymi na naszym rynku literackim możemy zapoznać się głównie dzięki Mireki Oficyna Wydawnicza. Część z pozycji wzbogacona została oryginalnymi zdjęciami.

Postać Ernesto Che Guevara niejednokrotnie była główną postacią filmowych ekranizacji książek. W ”Dziennikach motocyklowychWaltera Sallesa w bohatera świetnie wcielił się Gael Garcia Bernal, a w dylogii ”Che. Rewolucja” i ”Che. Boliwia” Stevena Soderbergha Che świetnie zagrał Benicio del Toro.

Ernesto Che Guevara
Data urodzenia

14.06.1928

Miejsce urodzenia

Rosario, Argentyna

Data śmierci

09.10.1967

Miejsce śmierci

La Higuera, Boliwia

Bibliografia
d8nhojj

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8nhojj
d8nhojj
d8nhojj