Erich Fromm
Amerykański psychoanalityk, psycholog, socjolog i filozof, pochodzenia niemieckiego. Erich Fromm jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
Studiował filozofię na Uniwersytecie im. Goethego we Frankfurcie, a także w Monachium, w Heidelbergu gdzie otrzymał tytuł doktora nauk filozoficznych (1922), i w Berlinie gdzie rozpoczął praktykę psychoanalityczną. Był wykładowcą w Instytucie Badań Społecznych przy uniwersytecie we Frankfurcie. W 1932 roku wyjechał do Chicago w USA na zaproszenie Chicagowskiego Instytutu Psychoanalitycznego, po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku postanowił pozostać na emigracji. Był wykładowcą w Międzynarodowym Instytutucie Badań Społecznych przy Columbia University. Później wykładał na wielu szkołach i uniwersytetach. Od 1951 roku profesor uniwersytecki w Meksyku, gdzie założył Instytut Psychoanalityczny.
Zajmował się problematyką osobowości, psychoterapią i teoretycznymi podstawami psychoanalizy, zagadnieniami psychologicznymi, filozoficznymi oraz społecznymi. Dokonał "socjalizacji" doktryny Freuda, zastępując biologiczne idee koncepcjami nawiązującymi do problematyki społecznej. Światowy rozgłos przyniosło mu dzieło The Fear of Freedom, 1941 (wydanie niemieckie: Die Furcht von der Freiheit, 1945; wydanie polskie: Ucieczka od wolności, 1970). W dziele tym "ucieczkę od wolności" traktuje Fromm jako niedowład własnej jaźni wskutek lęku przed niewiadomym, przedsiębraną po to, by odnaleźć się lub zespolić z siłą gwarantującą opiekę i bezpieczeństwo. Siłami takimi są: religia, organizacje totalitarne (faszyzm), "państwo opiekuńcze". Fromm jest pierwszym autorem, który starał się wywieść źródło hitleryzmu z głębokich pokładów jaźni ludzkiej w konkretnej sytuacji społecznej. Innym głośnym dziełem Fromma jest O sztuce miłości, 1956 (wydanie polskie 1972).
Wykładał na wielu słynnych uniwersytetach całego świata.
Data urodzenia | 22.03.1900 |
Miejsce urodzenia | Frankfurt nad Menem, Niemcy |
Data śmierci | 17.03.1980 |
Bibliografia | Anatomia ludzkiej destrukcyjności Rewolucja nadziei. W stronę uczłowieczonej technologii Patologia normalności. Przyczynek do nauki o człowieku Kryzys psychoanalizy. Szkice o Freudzie, Marksie i psychologii społecznej O sztuce istnienia. Terapeutyczne aspekty psychoanalizy |
Podziel się opinią
Komentarze