Trwa ładowanie...
d113obt

Erazm z Rotterdamu

Inne
Źródło: Inne

Holenderski filolog i reformator religijny. Jeden z najsławniejszych humanistów epoki Odrodzenia.

Przeznaczony do stanu duchwnego, młodość spędził w klasztorach Niderlandów i północnej Francji. W 1498 wyjechał do Anglii, zaprzyjaźnił się z angielskim pisarzem i humanistą Tomaszem Morusem). Podróżował po Włoszech; nawiązał kontakty z Akademią Florencką. W 1521 osiadł w Bazylei, rozwijając działalność naukową.

W licznych pismach domagał się radykalnej reformy obyczajów i doktryny kościoła w duchu ewangelicznym, kładąc nacisk na moralny charakter chrześcijaństwa, a zwalczając zabobon, filozofię scholastyczną, formalizm obrzędowy, korupcję duchowieństwa, nieobyczajność mnichów, handel relikwiami, kult obrazów, jakkolwiek sam nie zdecydował się przejść na stronę reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra.

Jego ideał życiowy i religijny polegał na zasadniczej zgodności życia chrześcijańskiego z ludzką naturą.
Zmarł w Bazylei.

Erazm z Rotterdamu
Data urodzenia

25.10.1467

Miejsce urodzenia

Rotterdam

Data śmierci

11.07.1536

Bibliografia
d113obt

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt
d113obt
d113obt
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj