Trwa ładowanie...
d3dutc7

Emir Kusturica

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Medija centar Beograd

Emir Kusturica to bałkański reżyser, scenarzysta i muzyk, oryginalny i ceniony twórca, laureat nagród przyznawanych na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji i Berlinie. Wyreżyserował filmy takie jak "Underground", "Ojciec w podróży służbowej" i "Czas cyganów", napisał też swoją autobiografię i zbiór opowiadań.

Emir Kusturica – informacje ogólne

Emir Kusturica urodził się w Sarajewie w 1954 roku, ukończył Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze w 1978 roku. Rozpoczął działalność reżyserską krótkometrażowym filmem Guernica (1978).

Emir Kusturica – kariera reżyserska

Pierwszy film pełnometrażowy wyreżyserowany przez Emira Kusturicę, Do you remember Dolly Bell? (1981), zapewnił młodemu twórcy Srebrnego Lwa za najlepszy pierwszy film. W tym samym roku Kusturica rozpoczął pracę jako wykładowca Akademii Sztuk Scenicznych w Sarajewie, stanowisko obejmował do 1988 roku.

Drugi film Emira Kusturicy również odniósł sukces. Była to tragikomedia Ojciec w podróży służbowej (1985), która otrzymała nominację do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych, zdobyła też Złotą Palmą w Cannes i kilka jugosławiańskich nagród filmowych. Do kolejnego film reżysera, Czasu cyganów, muzykę skomponował Goran Bregović. Innym głośnym filmem Kusturicy był dramat Underground (1994), który przyniósł twórcy drugą Złotą Palmę.

Emir Kusturica wyreżyserował również filmy: "Czarny kot, biały kot", Życie jest cudem (2004), Obiecaj mi (2007) i "Na mlecznej drodze" (2016).

Emir Kusturica jako aktor

Emir Kusturica wielokrotnie pojawiał się w epizodycznych rolach w swoich filmach (np. w "Czasie Cyganów" i "Na mlecznej drodze)", jednak pierwszą większą rolę zagrał w filmie Wdowa św. Piotra (2000). Pojawił się też w filmach Podwójny blef (2002) i "Kryptonim Farewell" (2009).

Emir Kusturica – kariera muzyczna

Emir Kusturica jest nie tylko reżyserem, ale od 1986 roku również aktywnym muzykiem. Zaczynał w rockowym zespole o nazwie Zabranjeno Pušenje, w którym do 1988 roku grał na gitarze basowej. Później na pewien czas opuścił grupę muzyczną, ale gdy powrócił do niej w 1998 roku, zmieniła nazwę na Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra. Zespół stworzył muzykę do filmu Kusturicy Czarny kot, biały kot z 1998 roku. W kolejnych latach jego popularność stopniowo rosła, szczególnie w Europie Wschodniej, jednak odbywał trasy koncertowe nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Emir Kusturica – książki

W 2010 roku pojawił się debiut pisarski reżysera – autobiografia Emira Kusturicy zatytułowana "Smrt je neprovjerena glasina" została przetłumaczona na kilka języków, w tym włoski, francuski, niemiecki, węgierski i hiszpański. W 2014 roku pojawił się również polski przekład: "Gdzie ja jestem w tej historii?".

Emir Kusturica napisał również książkę "Sto jada" (2013), która stanowi zbiór sześciu opowiadań, w których pojawiają się inspiracje motywami autobiograficznymi autora.

Emir Kusturica
Data urodzenia

24.11.1954

Miejsce urodzenia

Sarajewo

Bibliografia
d3dutc7

Podziel się opinią

Share
d3dutc7
d3dutc7
d3dutc7
d3dutc7