Trwa ładowanie...
d3n1aof

Elizabeth Strout

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jako pisarkę Elizabeth Strout nie interesują rzeczy, cechy czy ludzie jednoznacznie dobrzy lub źli. Chodzi o niedoskonałości i zawiłości charakterów, mroczną stronę naszych doświadczeń i nieprzeniknioność codziennej egzystencji.

Elizabeth Strout - życiorys

Elizabeth Strout przyszła na świat w Portland, razem z bratem dorastała w małych miasteczkach, a ich rodzice to profesor nauk ścisłych Richard i profesor angielskiego Beverly. Zawsze wszystko zapisywała, przechowywała notatniki ze spisanymi szczegółami swoich dni. Jako dziecko Elizabeth Strout spędzała długie godziny w bibliotekach, jako ogromna fanka literatury, zwłaszcza fikcji. Czytała biografie, poezję, postrzegając siebie jako przyszłą pisarkę. Pierwsze opowiadanie Elizabeth Strout wysłała do magazynu w wielu 16 lat, jednak jej publikacje ujrzały światło dzienne dopiero po upłynięciu dekady. Uczęszczała do college'u, kolejno spędziła rok w Anglii w Oxfordzie i po powrocie do Stanów Zjednoczonych studiowała prawo. Dysponuje tytułami z języka ojczystego, prawa oraz gerontologii.

Mężem Elizabeth Strout jest od 2011 roku obecny wykładowca i szkoleniowiec, były stanowy prokurator generalny, James Tierney. Autorka mieszka obecnie w Nowym Jorku, ale często bywa w rodzinnym stanie Maine, w Brunswick. Z pierwszym mężem ma córkę Zarinę, jedynaczkę, również pisarkę. Pisarka przyznaje, że nie jest zwolenniczką prezydenta Donalda Trumpa.

Elizabeth Strout - książki

Pierwsze opowiadanie Elizabeth Strout opublikowano w 1982 roku, gdy została absolwentką prawa. Dość krótko pracowała jako kelnerka oraz radca prawny, a następnie przeprowadziła się do Nowego Jorku, aby podjąć zatrudnienie jako adiunkt w college'u na Manhattanie. Jednocześnie nieprzerwanie publikowała opowiadania w magazynach i pracowała nad własnym warsztatem literackim. Elizabeth Strout uwielbia twórczość nieżyjącego już pisarza Williama Trevora, którego nie udało jej się spotkać.

Jedna z książek Elizabeth Strout jest na liście ulubionych dzieł literackich byłego prezydenta Baracka Obamy. W teatrze w Londynie wystawiono sztukę na podstawie jej dzieła z Laurą Linney w roli głównej. Powstał również film "Amy&Isabelle" z Elisabeth Shue i Violą Davis, a także mini-serial. Prestiżowy "New York Times" umieszcza powieści poczytnej autorki w zestawieniach najlepszych i polecanych książek na kolejne lata. Za jedną ze swoich bestsellerowych książek Elizabeth Strout dostała nagrodę Pulitzera, za inne natomiast prestiżowe nagrody branżowe, również poza granicami kraju.

Elizabeth Strout
Data urodzenia

06.01.1956

Miejsce urodzenia

Portland, Maine, USA

Bibliografia
d3n1aof

Podziel się opinią

2
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n1aof
d3n1aof
d3n1aof