„Factotum” drugi po dobrze przyjętych „Historiach kuchennych” film Benta Hamera, który wchodzi na ekrany polskich kin, to ekranizacja prozy Charlesa Bukowskiego .
– Najbardziej lubię w tym pisarzu charakterystyczny dla niego dystans do świata i siebie – powiedział reżyser – Jako młody człowiek czytając prozę Bukowskiego widziałem przed oczyma film na niej oparty. Cenię jego pisarstwo, widzę też, jak wiele współcześni autorzy czerpią z Bukowskiego .
Główny bohater filmu to alter ego samego Bukowskiego - włóczący się po Los Angeles mężczyzna, który nade wszystko próbuje wymigać się od zajęć kolidujących z jego podstawowymi zainteresowaniami, jakimi są: kobiety, alkohol, hazard i pisanie.
W tej roli wystąpił Matt Dillonznany z hollywoodzkich komedii takich jak „Sposób na blondynkę”.
– Początkowo zupełnie nie widziałem Dillona w tej roli, bo przyzwyczajony byłem do hollywodzkiego stylu jego aktorstwa. Okazało się, że w roli alkoholika i dziwkarza jest bardzo przekonujący – mówił Hamer.
Po „Historiach kuchennych”, które w 2003 roku reprezentowały Norwegię w rywalizacji o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, „Factotum” to pierwszy nakręcony w Ameryce film Hamera. „Factotum” zbiera dobre recenzje na całym świecie, poza Norwegią.
– Mam wrażenie, że krytycy mają do mnie pewien rodzaj żalu, że zrobiłem film w Ameryce i po angielsku – dodał Hamer.
„Factotum” wchodzi na ekrany polskich kin 21 października. Wcześniej będzie go można zobaczyć na pokazach rozpoczynającego się 21. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, gdzie będzie wyświetlany w cyklu Mistrzowskie dotknięcie. Bent Hamer gościł już na WMFF ze swoim debiutanckim filmem „Eggs”.
Hamer urodził się w Sandefjord w Norwegii w 1956 roku. Studiował teorię filmu i literaturę na uniwersytecie w Sztokholmie, uczęszczał także do tamtejszej akademii filmowej. Jest właścicielem wytwórni BulBul Film. Nakręcił dotychczas kilka obrazów krótkometrażowych i dokumentalnych oraz trzy filmy pełnometrażowe: „Eggs” (1995), „En dag til i solen” (1998) i „Historie kuchenne” (2003).