Trwa ładowanie...
dlutv0n

Edyta Wojtczak

Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Edyta Wojtczak (a właściwie Halina Edyta Wojtczak-Szymańska) była długoletnią spikerką Telewizji Polskiej w latach 1957-1996 (karierę w TVP zaczęła jako 21-letnia dziewczyna). Ikona dziennikarstwa telewizyjnego. Już na samym początku pracy na antenie, zdobyła ogromną sympatię widzów, i przez następne lata była twarzą Telewizji Polskiej.

Edyta Wojtczak – praca w telewizji

Edyta Wojtczak pracowała jako spikerka w TVP przez 40 lat. Zakończywszy w 1996 roku współpracę z Telewizją Polską, Wojtczak pojawiła się w porannym paśmie telewizji TVN (była to wówczas raczkująca telewizja, powstała w 1997 roku). Miała tam autorski program „Między kuchnią a salonem”.

Na przestrzeni lat Edyta Wojtczak zapowiadała programy na obu antenach TVP. Po zróżnicowaniu kanałów Telewizji Polskiej (która miła miejsce w latach 80'), spikerka pracowała w TVP 1. Wojtczak nie tylko była spikerką, ale była gospodarzem lub współgospodarzem wielu programów, np.: mogliśmy ją zobaczyć w programie rozrywkowym „Wielokropek”, popularnym show z lat 60' oraz w niektórych odcinkach programu rozrywkowego „Dobry wieczór, tu Łódź”. Edyta Wojtczak prowadziła ze sceny kilka edycji Festiwalu w Opolu.

Od początku lat 80' Wojtczak współtworzyła audycję Studio 2. Ponadto, na przestrzeni wielu lat Edyta Wojtczak zapowiadała programy w sylwestrowy wieczór oraz, razem z Janem Suzinem, składała telewidzom życzenia z okazji Nowego Roku. Co więcej, popularna spikerka prowadziła Festiwal Piosenki Radzieckie w Zielonej Górze.

Edyta Wojtczak – nieszczęśliwe małżeństwo

Edyta Wojtczak wyszła za mąż za Jana Szymańskiego – pracownika technicznego w TVP (ślub odbył się w 1966 roku). Spikerka jednak nie zaznała szczęśliwego małżeństwa. Po 10 latach związku, na początku lat 80', mąż Edyty Wojtczak porzucił żonę i zniknął na ponad 30 lat. Spikerka do tej pory nie wie co się dzieje z jej mężem, czym się zajmuje, czy jeszcze żyje (wyjechał prawdopodobnie do Stanów Zjednoczonych). Pomimo wielkiej krzywdy doznanej od ukochanego męża, Edyta Wojtczak nadal nosi obrączkę ślubną.

Edyta Wojtczak – publikacje

W 2006 roku ukazała się wyjątkowa książka autorstwa Edyty Wojtczak pod tytułem - Ze spikerskiej dziupli. Dzięki książce, możemy spojrzeć na historię telewizji i ludzi pracujących w niej, przez pryzmat doświadczeń Edyty Wojtczak.

Edyta Wojtczak – odznaczenia

Edyta Wojtczak, profesjonalistka i ikona dziennikarstwa telewizyjnego, zostało wyróżniona następującymi odznaczeniami:

  • Nagroda Komitetu do Spraw Radia i Telewizji – rok 1963.
  • Odznaka 1000-lecia – rok 1967.
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury" – rok 1969.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odroczenia Polski przyznany za „wybitne zasługi dla rozwoju telewizji publicznej, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej” - rok 2013.
Edyta Wojtczak
Data urodzenia

28.01.1936

Miejsce urodzenia

Grójec

Bibliografia
dlutv0n

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlutv0n
dlutv0n
dlutv0n
dlutv0n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj