Trwa ładowanie...
d381qtb

Edyta Stein

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Edyta Stein była siostrą zakonną. W Kościele Katolickim czczona jest jako święta męczennica. Edyta Stein jest autorką kilku rozpraw naukowych.

Edyta Stein — biografia

Edyta Stein (właśc. Edith Stein) urodziła się 12 października 1891 roku, w dniu święta Jom Kippur. Pochodziła z zamożnej żydowskiej rodziny zamieszkującej na wrocławskim Przedmieściu Odrzańskim. Jej ojciec był handlarzem drewnem, a matka zajmowała się domem. Edyta Stein była jedną z jedenaściorga dzieci Steinów.

Rodzina Edyty Stein należała do pobożnych, jednak ona sama w wieku 14 lat zadeklarowała swój ateizm. W późniejszych latach wstąpiła na Uniwersytet Wrocławski, gdzie studiowała germanistykę, historię oraz psychologię. Ten ostatni kierunek, ukończony pod przewodnictwem Williama Sterna, twórcy skali IQ, stał się pierwszym krokiem dla Edyty Stein do realizowania pasji filozoficznej. W 1913 roku wyjechała do Getyngi, gdzie podjęła studia pod kierunkiem Edmunda Husserla. Tam Edyta Stein obroniła rozprawę doktorską pod tytułem „O zagadnieniu wczucia” i poznała Maxa Schelera, inicjatora jej fascynacji katolicyzmem, a także Romana Ingardena, świadka jej duchowych przemian. Edyta Stein wstąpiła do Niemieckiej Partii Demokratycznej.

Konwersja Edyty Stein na wiarę katolicką miała nastąpić po I wojnie światowej, w której zginął jeden z jej największych przyjaciół. Po pogodzeniu się z jego śmiercią sięgnęła po żywot świętej Teresy z Avili, który zafascynował ją do tego stopnia, że na samym początku 1922 roku przyjęła chrzest, a wraz z nim imię Teresa. Edyta Stein pogłębiała swoją wiarę poprzez studiowanie prac świętych, zwłaszcza świętego Tomasza z Akwinu, którego dzieła zaczęła tłumaczyć. Swoje przemyślenia uzewnętrzniała na wykładach i w audycjach radiowych. Kres temu położyło dojście Adolfa Hitlera do władzy.

W październiku 1933 roku Edyta Stein pożegnała się z rodziną i wstąpiła do karmelu w Kolonii. Została siostrą zakonną i przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża, mając za patronów świętą Teresę z Avili oraz świętego Jana od Krzyża. W obliczu narastających nastrojów antyżydowskich, w 1938 roku Edyta Stein została przeniesiona do karmelu w holenderskim Echt. Jednak w sierpniu 1942 roku wraz z innymi katolikami żydowskiego pochodzenia została aresztowana i przewieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Ostatni raz widziano ją na wrocławskim dworcu 7 sierpnia podczas postoju pociągu. Zginęła najprawdopodobniej 9 sierpnia 1942 roku podczas masowego zagazowania na terenie obozu.

Edyta Stein została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku, a kanonizowana w 1998 roku.

Edyta Stein – działalność naukowa

W pracach naukowych Edyty Stein początkowo przeważała myśl fenomenologiczna, z racji kontaktu z wybitnymi filozofami, Edmundem Husserlem i Maxem Schelerem. W późniejszych latach Stein zaczęła porównywać fenomenologię z tomizmem, czyli nurtem stworzonym przez świętego Tomasza z Akwinu. Zajęła się tłumaczeniem prac jego oraz błogosławionego Jana Henryka Newmana.

Edyta Stein jedną ze swoich prac poświęciła świętemu Janowi od Krzyża, gdzie dała wyraz wartości przeżyć mistycznych. Jej filozofia została przez potomnych nazwana „Filozofią światła”.

Edyta Stein – książki

Spośród dzieł Edyty Stein należy wymienić między innymi jej rozprawę doktorską pt. „O zagadnieniu wczucia”. Ponadto ważnymi publikacjami dla filozofii Kościoła Katolickiego okazały się praca „Fenomenologia Husserla a filozofia św. Tomasza z Akwinu. Księga pamiątkowa ku czci Husserla” z 1929 roku czy „Św. Tomasza z Akwinu badania dotyczące zagadnienia prawdy” z 1931 roku.

Kolejnymi ważnymi pracami autorstwa Edyty Stein są „Byt skończony a byt wieczny” (1937), a także „Wiedza Krzyża. Studium o św. Janie od Krzyża”, która porzucona w sierpniu 1942 roku nigdy nie została przez mistyczkę dokończona.

Edyta Stein
Miejsce urodzenia

Wrocław

Data śmierci

09.08.1942

Miejsce śmierci

Auschwitz

Bibliografia
d381qtb

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb
d381qtb
d381qtb
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj