Trwa ładowanie...
dp3c2jk
15-09-2023 15:20

Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca

książka
Oceń jako pierwszy:
dp3c2jk
Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca
Tytuł oryginalny

The Reason for the Darkness of the Night: Edgar Allan Poe and the Forging of American Science

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Edgara Allana Poego nie trzeba nikomu przedstawiać. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że autor pionierskich powieści detektywistycznych, przerażających opowiadań i nastrojowej poezji zasłynął też czymś innym: miłością do nauki. Rzucając światło na epokę, w której granice oddzielające literaturę i badania naukowe zostały zatarte, najnowszy biograf pisarza ujawnia ambicję Poego rozwijania i kwestionowania ludzkiej wiedzy. Autor Zagłady domu Usherów, nawet gdy intensywnie pracował nad swoimi utworami, nigdy nie przestawał komentować nowych odkryć, otwierając drogę na sceny literackie najwybitniejszym uczonym.
Tresch pokazuje, że Poe żył, myślał i cierpiał w otoczeniu nauki – i że wiele z jego najbardziej znanych tekstów można zrozumieć właśnie dzięki niej. Rozpoczynając historię od zadziwiającego wykładu o początkach wszechświata, który pisarz wygłosił pod koniec życia, prowadzi czytelnika przez życie postaci będącej synonimem tajemnicy i wyobraźni.
John Tresch jest profesorem w Instytucie Warburga na Uniwersytecie Londyńskim. Przez ponad dziesięć lat wykładał historię nauki i techniki na Uniwersytecie Pensylwanii, odbył też staże w wielu renomowanych instytucjach na całym świecie. Prócz biografii Poego napisał jeszcze The Romantic Machine: Utopian Science and Technology after Napoleon.

Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca
Numer ISBN

978-83-8352-141-1

Wymiary

168x240

Oprawa

twarda

Liczba stron

468

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp3c2jk
dp3c2jk
dp3c2jk
dp3c2jk