Dziewiąta edycja nagród "Magazynu Literackiego Książki"
* Dziennik Mrożka , Dzicy detektywi Bolano , Kapuściński non-fiction Domosławskiego , Wielki słownik niemiecko-polski znalazły się wśród tytułów uhonorowanych w dziewiątej edycji nagród "Magazynu Literackiego Książki", które wręczono w środę w Warszawie.*
Redakcja "Magazynu Literackiego Książki" przyznała pięć tytułów Książki Roku. Otrzymały je: Wydawnictwo Literackie za Dziennik Sławomira Mrożka , wydawnictwo Muza za Dzikich detektywów Roberta Bolano , Rebis za książkę Kiedy Bóg odwrócił wzrok Wiesława Adamczyka , Arkady za album Muzeum Narodowe w Krakowie i Kolekcja Książąt Czartoryskich oraz Wydawnictwo Naukowe PWN za Wielki słownik niemiecko-polski. Podczas środowej uroczystości w Bibliotece Narodowej dyplomy i statuetki odebrali autorzy, tłumacze
i wydawcy nagrodzonych książek.
Tytuły Książek Roku "Magazynu Literackiego Książki" przyznawane są w kilku etapach. Co miesiąc zespół redakcyjny pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Otrzymują one tytuły Książek Miesiąca. Przez cały rok powstaje w ten sposób lista 48 tytułów, spośród których zostaje wybranych pięć najważniejszych Książek Roku. Najwięcej tytułów wyróżnionych jako Książki Miesiąca opublikowały w minionym roku wydawnictwa Biały Kruk, Muza i Rebis.
Nagroda za Wydarzenie Roku przypadła w tym roku wydawnictwu Świat Książki za "odwagę wydania i sukces rynkowy publikacji Artura Domosławskiego Kapuściński non-fiction ".Przyznawanym przez "Magazyn Literacki Książki" od 2006 roku tytułem Wydawcy Roku uhonorowane zostało natomiast wydawnictwo Zysk i S-ka za "przywrócenie blasku literaturze podróżniczej", jak napisano w werdykcie jury. Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki" przypomniał, że Zysk wznawia klasyczne pozycje literatury podróżniczej w serii "Podróże retro" a także publikuje inne serie podróżnicze jak "Naokoło świata" i "Człowiek poznaje świat".
W tym roku redakcja "Magazynu..." przyznała również wyróżnienie specjalne - Wydawca Dziesięciolecia 2001-2010. Otrzymał je Biały Kruk za "największą na świecie popularyzację dzieła i osoby Jana Pawła II, promocję Polski i rodzimych autorów oraz za szczególnie wysoki poziom edytorski" - jak napisali jurorzy.