Dzień Praw Człowieka
Komunistyczna Partia Chin ma do zaoferowania Tybetańczykom niewiele prócz represji. W samych Chinach sytuacja przedstawia się podobnie.
Tybet znajduje się pod surowymi rządami wspieranej przez wojsko Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Okupację w regionie tybetańskim stale podtrzymuje co najmniej ćwierć miliona żołnierzy. Tybetańczykom odmawia się podstawowych praw człowieka; samo wypowiedzenie słów „wolny Tybet” albo wywieszenie tybetańskiej flagi narodowej grozi aresztowaniem, torturami i karą więzienia. Coraz dalej sięgają ograniczenia wolności religijnej.
Kolejną publikację HFPC na temat Tybetu poświęcamy – w znacznej mierze przez pryzmat losów Tulku Tenzina Delka – buddyzmowi tybetańskiemu, który jest sercem tożsamości mieszkańców tego kraju, i polityce władz ChRL wobec religii. W połowie lat dziewięćdziesiątych Pekin całkowicie wycofał się z bardziej umiarkowanej strategii z poprzedniej dekady i wydał otwartą wojnę buddyzmowi, uznając go za główną przyczynę „nacjonalistycznych” niepokojów w Tybecie. Jak zawsze ograniczamy komentarz do minimum, oddając głos Tybetańczykom i Chińczykom – dysydentom i przedstawicielom komunistycznego państwa – w nadziei, że pozwoli to Czytelnikowi na dokonanie własnej oceny. Chcielibyśmy, aby chronologia najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Tybetu, bibliografia oraz wykaz stron internetowych pomogły w zrozumieniu dokonującej się na naszych oczach tragedii narodu tybetańskiego i w dalszym poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji.