Trwa ładowanie...
d1l1wlh
25 marca 2016, 13:52

#dziejesienazywo: Ważne, jak zachowujemy się wobec cudu

„Benedykt XVI powiedział, że credo chrześcijańskie zawiera się w wierze. Rozum może pełnić jedynie rolę służebną wobec wiary. Cuda są potrzebne każdej religii po to, aby już od samego początku wierny porzucił racjonalność i przeniósł się do magicznej rzeczywistości, z którą czuje moralny i emocjonalny związek” – mówił w programie #dziejesienazywo Zbigniew Szczęsny z Koalicji Ateistycznej.

d1l1wlh
d1l1wlh

Benedykt XVI powiedział, że credo chrześcijańskie zawiera się w wierze. Rozum może pełnić jedynie rolę służebną wobec wiary. Cuda są potrzebne każdej religii po to, aby już od samego początku wierny porzucił racjonalność i przeniósł się do magicznej rzeczywistości, z którą czuje moralny i emocjonalny związek” – mówił w programie #dziejesienazywo Zbigniew Szczęsny z Koalicji Ateistycznej.

Goście Patrycji Wanat rozmawiali o cudach i ich roli, komentując wchodzący właśnie na ekrany film „Cuda z nieba” . Obraz wyreżyserowany przez Patricię Riggen opowiada o Annabel Beam – ciężko chorej dziewczynce, twierdzącej, iż za życia odwiedziła niebo, gdzie została uzdrowiona przez Chrystusa.

„Zgadzam się, że cudowne zdarzenia i relikwie budują wiarę. Natomiast niekoniecznie bym od razu zakładał wątek manipulacyjny, bo wtedy wpadamy w koleiny: albo patrzenia prześmiewczo; albo w drugą skrajność – patrzenia dewocyjnego. To są wygodne pozycje, ale żadna z nich nie jest do końca prawdziwa” – oponował Piotr Nesterowicz, autor reportażu "Cudowna" , przybliżającego historię 14-letniej Jadwigi, która w 1965 roku twierdziła, iż objawiła się jej Maryja.

Nesterowicz przyznał, że najbardziej interesują go reakcje ludzi na objawienia. „Postawa osób wierzących jest najsilniejszym testem wiary” – powiedział reporter, przypominając, że mieszkańcy Zabłudowa - miasteczka, w którym żyła bohaterka jego reportażu - odwrócili się od „cudownej”. „Drugorzędne jest to, czy stwierdzamy, że dany cud miał miejsce bądź nie. Ważniejsze jest, jak się wobec niego zachowujemy” – przekonywał pisarz.

d1l1wlh

Szczęsny zwracał z kolei uwagę na fakt, iż choroba, na którą cierpiała Annabel Bean, jest jeszcze słabo rozpoznana. Nie wiadomo więc, skąd się wzięła i dlaczego ustąpiła.

Całej rozmowy możecie wysłuchać tutaj:

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj