Trwa ładowanie...
d4m1zi9
20-05-2016 15:31

#dziejesienazywo: Kryminały nie są już tylko pogonią za mordercą

- Inspiracją dla jednej z moich książek była niewyjaśniona historia z lat 20. ze Sztokholmu, gdzie zginęła prostytutka. Ciało odnaleziono w mieszkaniu po dwóch dniach i okazało się, że jest całkowicie pozbawione krwi. Obok kobiety leżała zaś chochla, z której sprawca najprawdopodobniej tę krew wypił – mówiła w programie #dziejesienazywo autorka kryminałów Katarzyna Puzyńska.

d4m1zi9
d4m1zi9

- Inspiracją dla jednej z moich książek była niewyjaśniona historia z lat 20. ze Sztokholmu, gdzie zginęła prostytutka. Ciało odnaleziono w mieszkaniu po dwóch dniach i okazało się, że jest całkowicie pozbawione krwi. Obok kobiety leżała zaś chochla, z której sprawca najprawdopodobniej tę krew wypił – mówiła w programie #dziejesienazywo autorka kryminałów Katarzyna Puzyńska .

Gościem programu #dziejesienazywo była Katarzyna Puzyńska, ceniona autorka kryminałów. Tematem rozmowy była nie tylko jej najnowsza powieść - "Łaskun" , ale i ogólny fenomen polskich kryminałów, chyba najpopularniejszego obecnie gatunku literackiego nad Wisłą.

Zapytana o rosnącą popularność kryminałów nad Wisłą Puzyńska stwierdziła, że „Polacy pokochali kryminały szczególnie za to, że to już nie jest tylko pogoń za mordercą, lecz bardzo szeroki gatunek. Współczesna powieść, która może mówić o konkretnych problemach i dlatego kryminał jest ciekawy.” Jej zdaniem* „coraz więcej autorów kryminałów porusza kwestie charakterystyczne dla wysokiej literatury i nie jest już tak, że ludzie się wstydzą czytania kryminałów."* Świadczą o tym listy bestsellerów, na których kryminał radzi sobie coraz lepiej – mówiła Katarzyna Puzyńska, autorka „Łaskuna”.

d4m1zi9

Autorka przyznała, że w swoich książkach starała się wychodzić poza główną intrygę i zwracać uwagę na takie tematy jak izolacja jednostki w małej grupie, przemoc w rodzinie, przemoc wobec kobiet czy choroby psychiczne.

Katarzyna Puzyńska zdradziła, że poruszanie niektórych tematów wynika z jej psychologicznego wykształcenia. Jednocześnie ogromną inspiracją jest jej babcia, która była prokuratorem i opowiadała jej o najróżniejszych historiach kryminalnych. „Teraz szukając inspiracji również często zaglądam do prawdziwych kronik kryminalnych.” W taki też sposób dotarła do wspomnianej wcześniej historii „wampira ze Sztokholmu”.

Rozmawiając o swojej babci Puzyńska podkreśliła, że bycie kobietą prokuratorem było dla niej ogromnym wyzwaniem, gdyż to w dalszym ciągu bardzo męski zawód. W tym środowisku „kobiety muszą pracować za dwoje, żeby udowodnić, że są czegoś warte. Że się tam też nadają”.

d4m1zi9

O książce „Łaskun”:

Szósty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.

W domu pewnego bezrobotnego sędziego policja odkrywa makabryczną inscenizację. Sprawca stworzył postać składającą się z rozczłonkowanych zwłok prawnika i nieznanej kobiety. Wkrótce okazuje się, że na miejscu zbrodni znajduje się dowód obciążający aspiranta Daniela Podgórskiego. Odkrycie tożsamości drugiej ofiary tylko pogarsza sytuację policjanta.
Czyżby to Daniel był mordercą? A może to ktoś z komendy chce go wrobić w podwójne zabójstwo? Ale skoro Podgórski jest niewinny, to dlaczego ucieka?

Całą rozmowę z autorką można obejrzeć poniżej:

d4m1zi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m1zi9