Trwa ładowanie...
d2x7b3f

#dziejesienazywo: Beata Sabała-Zielińska o śmierci himalaisty Macieja Berbeki

W programie #dziejesienazywo gościem Anny Gacek była Ewa Berbeka, żona zmarłego tragicznie himalaisty Macieja Berbeki oraz Beata Sabała-Zielińska, dziennikarka, autorka książki „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak”. Tematami rozmowy było małżeństwo państwa Berbeków, przyciągająca siła gór i życie po śmierci najbliższej osoby.

Share
d2x7b3f

W programie #dziejesienazywo gościem Anny Gacek była Ewa Berbeka, żona zmarłego tragicznie himalaisty Macieja Berbeki oraz Beata Sabała-Zielińska , dziennikarka, autorka książki „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak”. Tematami rozmowy było małżeństwo państwa Berbeków, przyciągająca siła gór i życie po śmierci najbliższej osoby.

- W tej książce po raz pierwszy zadajemy pytanie, jak to się stało, że Maciej Berbeka w haniebny sposób dowiedział się o tym, że nie zdobył Broad Peaku – mówiła o swojej najnowszej publikacji “Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak” Beata Sabała-Zielińska.

- Po raz pierwszy zdecydowałam się zadać pewne pytania dlatego, że to jest oś życia Macieja Berbeki.To pierwsze wejście na Broad Peak i to, co wydarzyło się potem – tłumaczyła autorka, nawiązując do kontrowersji wokół wyprawy na szczyt z udziałem Macieja Berbeki z 1988 roku. Polski himalaista wspiął się wówczas jedynie na przedwierzchołek (8035 m.n.p.m.), o czym dowiedział się kilka miesięcy później.

d2x7b3f

Książka “Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak” jest wywiadem z Ewą Berbeką, wspominającą męża, który nie wrócił z wyprawy na ośmiotysięcznik w marcu 2013 roku. W owym czasie świat przeżywał wielki sukces czterech polskich himalaistów – pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Chwilę później cała Polska zamarła. Dwóch wspinaczy, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka, rozpoczęło dramatyczną walkę o życie, a kiedy ją przegrali, rozgorzała narodowa dyskusja o etyce himalaizmu i partnerstwie w górach. Dysputy i oskarżenia pod adresem Adama Bieleckiego i Artura Małka, którzy przeżyli wyprawę, ciągnęły się tygodniami, tymczasem w Zakopanem, z dala od zgiełku, została pogrążona w rozpaczy rodzina Maćka Berbeki – jego żona Ewa i czterech synów.

Całą rozmowę można obejrzeć i wysłuchać poniżej:

d2x7b3f

Podziel się opinią

Share
d2x7b3f
d2x7b3f