Trwa ładowanie...
dziady
23-04-2010 13:31

Dziady w warszawskiej Cytadeli

Dziady w warszawskiej CytadeliŹródło: Inne
d2ui6s6
d2ui6s6

* Dziady Adama Mickiewicza doczekały się inscenizacji na warszawskiej Cytadeli.*

– To miejsce jest pełne cierpiących duchów. Można powiedzieć, że gra ono jedną z ważniejszych ról w spektaklu – powiedział reżyser Szczepan Szczykno.

Premierę przedstawienia zaplanowano na 30 grudnia.

Przedstawienie odbywać się będzie w forcie Sokolnickiego, budynku oddalonym nieco od głównego gmachu Cytadeli. Grube, porośnięte trawami mury okalają niewielki dziedziniec, na którym rozgrywać się będzie jedna ze scen dramatu. W trakcie przedstawienia, które może oglądać na raz najwyżej 100 osób, widzowie będą przechodzili za aktorami od sali do sali.

Szczepan Szczykno konstruując spektakl zdecydował się na połączenie tekstu Dziadów i fragmentów Konrada Wallenroda .
– Nasz Gustaw-Konrad nosi w sobie cień Konrada Wallenroda, jest postacią Niejednoznaczną – zapowiada reżyser, który próbuje w swojej inscenizacji zmierzyć się z polskim mitem kolejnych powstań, także tego ostatniego - Solidarności.

d2ui6s6

– Spektakl jest próbą zerwania z tradycją takiej lektury Dziadów , która czyni z nich narodowe misterium zbawienia niewinnego narodu. Dziady odczytuję w kontekście tragicznych biografii wielu pokoleń patriotów polskich, którzy wierzyli, że śmierć za ojczyznę ma zbawczą wartość, porównywalną do śmierci Chrystusa na krzyżu. Tacy jak oni umierali w Cytadeli. Współczesne Dziady to także rachunek tych zapomnianych i często daremnych Śmierci – mówił Szczykno.

W przedstawieniu zagra 14 aktorów. W roli Gustawa-Konrada wystąpi Marek Żerański, jako pani Rollison - Dorota Landowska. Jerzy Łazewski zagra Księdza Piotra, a Krzysztof Stelmaszyk - Nowosilcowa.

Przedstawienie organizuje mieszczące się w forcie Sokolnickiegio Studio Teatralne im. Ireny Solskiej wraz z Fundacją Odnawiania Znaczeń, która stawia sobie za cel integrowanie pracy badawczej w dziedzinie polskiej humanistyki z działaniami artystycznymi.

* Dziady w Cytadeli inspirowane były badaniami prof. Marii Janion nad biografią i twórczością Mickiewicza oraz nad chrześcijańskim obrządkiem ludów słowiańskich.*

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj