Trwa ładowanie...
d3bj507
28 marca 2012, 00:00

Dyplomaci pruscy o powstaniu kościuszkowskim

książka
Oceń jako pierwszy:
d3bj507
Dyplomaci pruscy o powstaniu kościuszkowskim
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Jeden z najbardziej liczących się znawców dyplomacji powstania kościuszkowskiego - profesor Henryk Kocój - w kolejnym tomie prezentuje w oryginale ciekawe relacje posłów pruskich z Warszawy, Petersburga, Wiednia, Londynu i Konstantynopola, przesyłane do Fryderyka Wilhelma II. Najistotniejsze są depesze posła pruskiego, Ludwiga Buchholtza, pisane z Warszawy, Łowicza i Wrocławia, Ważne okazują się także raporty posła pruskiegp z Petersburga - Leopolda Heinricha Goltza, które wprowadzają nas w mało dotychczas znane kulisy współpracy rosyjsko-pruskiej w zwalczaniu powstania kościuszkowskiego, a także ujawniają silne antypolskie nastroje panujące w kręgach wojskowych i wśród społeczeństwa stolicy Rosji.

Bardzo istotne są również relacje posła pruskiego z Wiednia - Girolamo Lucchesiniego. Z jego raportów dowiadujemy się, jakie były założenia polityki Wiednia wobec polskiej insurekcji, zwłaszcza w początkowej fazie powstania.

Z prezentowanych źródeł wynika, że bardzo złudne były oczekiwania ówczesnych polityków polskich na pomoc Austrii, Francji i Turcji.

Relacje posłów pruskich mają istotne znaczenie, gdyż pochodzą od wytrawnych znawców polityki międzynarodowej, mających rozległe kontakty w świecie dyplomacji.

Dyplomaci pruscy o powstaniu kościuszkowskim
Numer ISBN

978-83-233-3073-8

Wymiary

180x250

Gatunek

Historia Polski

Oprawa

6

Liczba stron

708

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj