Trwa ładowanie...
dmde1mo
dmde1mo

Dr. Seuss

Zdjęcie autora

Napisał i sam zilustrował 44 książki dla dzieci, które od lat należą do kanonu amerykańskiej literatury dziecięcej. Stało się tak już za sprawą pierwszej jego książki And to Think That I Saw It on Mulberry Street (1937), która – jak twierdzą znawcy – zmieniła obraz literatury dziecięcej (podobnie jak kilkadziesiąt lat wcześniej Alicja w Krainie Czarów).

Opinię tę potwierdziła najsłynniejsza bajka Dr. Seussa The Cat in the Hat (1957), złożona z 223 słów podstawowych, która zapoczątkowała serię książek dla dzieci rozpoczynających naukę czytania. Sukces artystyczny bajek Dr. Seussa stał się równocześnie wielkim sukcesem rynkowym jego książek, aż po ostatnią Oh, the Places You’ll Go (1987), która przez ponad rok znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Początki serii książek nie były jednak tak optymistyczne. Po napisaniu pierwszej książki Seuss ruszył na poszukiwanie wydawcy. Odrzucona przez 28(!) wydawców książka ukazała się na koniec w oficynie Random House. W 70 lat później szef wydawnictwa stwierdza, iż była to najszczęśliwsza decyzja w historii firmy, gdyż łączna liczba sprzedanych egzemplarzy książek Dr. Seussa przekroczyła już 200 milionów egzemplarzy!

dmde1mo

Podziel się opinią

Share
dmde1mo
dmde1mo
dmde1mo
dmde1mo