Trwa ładowanie...
d1xp172

Dorota Zawadzka

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Dorota Zawadzka to psycholog rozwojowa i osobowość telewizyjna. Znana szerszej publiczności jako Superniania.

Dorota Zawadzka – biografia

Dorota Zawadzka urodziła się 30 listopada 1962 roku. Uczęszczała do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Jest absolwentką studiów na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów wykładała psychologię rozwoju, a potem także psychologię wychowawczą w tej samej katedrze. Poza tym Dorota Zawadzka prowadziła z własnej inicjatywy fakultety dla studentów na temat telewizji dla dziecka oraz świata według dziecka. Do 2007 roku była także wykładowcą psychologii rozwoju dziecka w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Dorota Zawadzka – działalność społeczna

Dorota Zawadzka od lat współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, szczególnie tymi, które działają na rzecz dzieci dotkniętych przemocą domową. Z ramienia Krajowego Centrum Kompetencji wspierała akcje takie jak „Bicie jest głupie”, „Kocham, reaguję” czy „Kocham, nie biję”.

Poza tym Dorota Zawadzka czynnie zaangażowała się w działanie na rzecz nowelizacji Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie, a od 2000 roku zasiada w kapitule autorskiego konkursu „Świat przyjazny dziecku” realizowanego przy Komitecie Ochrony Praw Dziecka. Dorota Zawadzka jest również współtwórczynią projektu „Bezpieczne media”, dzięki któremu w Telewizji Polskiej wprowadzone zostały oznaczenia ograniczeń wiekowych dla widzów danego programu.

W 2010 roku Dorota Zawadzka została ambasadorem akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Ponadto zasiada w kapitułach akcji takich jak „Firma Przyjazna Mamie” i „Hotel Przyjazny Rodzinie”. Dorota Zawadzka aktywnie działa w Polskim Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów, a także w Kampanii Przeciwko Homofobii, autora akcji „Ramię w ramię po równość”.

Dorota Zawadzka współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka, a od września 2012 roku jest redaktor naczelną serwisu parenting.pl dedykowanego rodzicom.

Dorota Zawadzka – obecność w mediach

Przez wiele lat Dorota Zawadzka związana była z Telewizją Polską. Na jej antenie (2000-2001) pojawił się między innymi program promujący zdolne dzieci, „Akademia IQ”, którego obok Anny Schultz była współautorką i ekspertem. W latach 1998-2007 prowadziła castingi do programu muzycznego „Jaka to melodia?”, a w trakcie nagrań pełniła funkcję opiekuna psychologicznego uczestników.

W latach 2004-2006 Dorota Zawadzka występowała w roli eksperta w programie TVN Style, Klub Młodej Mamy, prowadzonym przez Beatę Tadlę. Jednak największa popularność zyskała jako polska Superniania, prowadząca program o tej nazwie w stacji TVN w latach 2006-2008. W międzyczasie z Olgą Kuźniak współtworzyła program „I Ty możesz mieć superdziecko”.

W kolejnych latach prowadziła programy takie jak „Familijny Informator Kulturalny” na TVN Warszawa, „Świat według dziecka”, a także „Dorota Zawadzka. Do Tablicy” w TVN Style.

Kariera medialna Doroty Zawadzkiej nie ogranicza się jedynie do telewizji. W latach 2008-2009 prowadziła audycje „Kobiece Prawdy” na antenie Radia Kolor z Magdaleną Środą, Katarzyną Miller i Andrzejem Komorowskim. W kolejnych latach współpracowała z Radiem ZET, prowadząc program „Anioły i Bachory”.

Dorota Zawadzka wystąpiła w teledysku do piosenki „Będzie piekło” autorstwa grupy Video. Wstąpiła także w 12. edycji „Tańca z Gwiazdami” na antenie TVN, podczas której zajęła 7. miejsce w parze z Cezarym Olszewskim.

Dorota Zawadzka – mąż i synowie

Dorota Zawadzka dwukrotnie wychodziła za mąż. Z pierwszego małżeństwa ma dwóch synów: Pawła i Andrzeja Zawadzkich. Drugim mężem Doroty Zawadzkiej jest Robert Myśliński.

Dorota Zawadzka jest laureatką Orderu Uśmiechu, który został jej przyznany w 2014 roku.

Dorota Zawadzka – książki

Dorota Zawadzka jest autorką książek, których tematyka skupia się wokół zagadnień na temat rozwoju dziecka, a także optymalnych działań, które rodzic może podjąć podczas wychowywania swoich pociech. Porady Doroty Zawadzkiej znalazły się w następujących publikacjach:
• „I Ty możesz mieć superdziecko!”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2006
• „Moje dziecko 1. Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać” we współpracy z Ireną A. Stanisławską, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 2009
• „Moje dziecko 2. Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać dzieci w wieku szkolnym” we współpracy z Ireną A. Stanisławską, wyd. Czarna Owca, Warszawa 2010
• „I ty możesz być super tatą!”, Wydawnictwo TVN, Warszawa 2007

W 2012 roku ukazała się książka „Jak zostałam nianią Polaków”, która ma charakter wywiadu Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin z Dorotą Zawadzką.

d1xp172

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xp172
d1xp172
d1xp172