Trwa ładowanie...
d2glpak
18-08-2010 00:00

Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa

książka
Oceń jako pierwszy:
d2glpak
Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa
Tytuł oryginalny

Payback: Debt as Metaphor and the Shadow Side of Wealth

Rok wydania
Autorzy
ksiazki.wp.pl
Źródło: ksiazki.wp.pl

Co łączy grecką boginię Nemezis, Ebenezera Scrooge'a, Fausta, szamanów yatari, małpki kapucynki, zjadaczy grzechów, światowy kryzys finansowy oraz amerykańskich studentów?

Dług.

Dług pieniężny, honorowy, dług, który może zostać spłacony jedynie krwią lub... własną duszą. Zobowiązanie zawierane dobrowolnie lub z przymusu, w ciemnym zaułku ulicy lub w eleganckich salach banku, potwierdzone podpisem - cyrografem, od którego nie ma łatwej ucieczki. Oddychamy długiem, żyjemy z nim, nosząc ciężar odsuniętej w przyszłość zapłaty - za nasze wydatki, za nasze grzechy, za przewinienia innych. Wykorzystujemy go, by manipulować, prowadzić wojny, ogrywać diabła. Do czasu, gdy on nie ogra nas i nie wystawi rachunku.

W czasach gdy światowa gospodarka próbuje wyplątać się z kryzysu, który zachwiał jej posadami, a zmiany ekonomiczne uderzają huraganem w nieprzygotowane na nadejście katastrofy kraje, wybitna współczesna pisarska Margaret Atwood w pięciu błyskotliwych tekstach dokonuje analizy zagadnienia długu. Ale nie z perspektywy Wall Street, lecz biurka pisarza. Dlatego Dług Margaret Atwood to nie chłodny raport na temat stanu światowego konta, ale błyskotliwy melanż historii, literatury, wierzeń religijnych, analizy socjologicznej, teorii gier oraz najnowszych badań w biologii. To także poruszający manifest ekologiczny, który otrzymujemy z rąk jednej z najbardziej wytrwałych i najbardziej zaciętych aktywistek. Wybitny przykład połączenia erudycji, zaangażowania i literackiego kunsztu.

Siła perswazji Atwood jest ogromna.

Myślisz, że masz czyste konto? Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz.

Ty też masz dług do spłacenia.

Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa
Numer ISBN

978-83-240-1288-6

Wymiary

125x195

Gatunek

Eseje

Oprawa

3

Liczba stron

248

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2glpak
d2glpak
d2glpak