Dlaczego mężczyźni statkują się w małżeństwie?
Każdy doświadczony kryminolog potwierdzi, że przestępcy po zawarciu związku małżeńskiego porządnieją, podczas gdy uparci single kontynuują swój kryminalny żywot. Dlaczego tak się dzieje?*Zwolennicy teorii kontroli społecznej uważają, że „małżeństwo zbliża jednostkę do konwencjonalnego społeczeństwa”. Okazuje się jednak, że małżeństwo wpływa hamująco nie tylko na aktywność kryminalistów, lecz także naukowców. *Z badań przeprowadzonych przez Kanazawę wynika, że naukowcy po wstąpieniu w związek małżeński dość szybko obniżają intensywność swojej pracy badawczej. Powtórzmy pytanie: dlaczego tak się dzieje?
Autorzy książki twierdzą, że efekt wygasaniu aktywności po zawarciu małżeństwa można łatwo wyjaśnić dzięki odkryciom psychologii ewolucyjnej, z których wynika że naszym nadrzędnym celem jest „sukces reprodukcyjny i wszystko, co robi mężczyzna (kryminalista czy naukowiec), jest tylko środkiem na drodze do tego celu[...]. Czy ma sens uporczywe eksploatowanie środków do osiągnięcia celu, skoro został już osiągnięty, i to tymi środkami? Dlatego właśnie żonaci mężczyźni raczej unikają ryzykownych zachowań, jakimi świadomie lub nieświadomie młodzi ludzie chcą zaimponować kobiecie”.
Świetnym przykładem jest chociażby szybka jazda samochodem. Ze statystyk policyjnych oraz danych towarzystw ubezpieczeniowych jasno wynika, że... żonaci mężczyźni powodują mniejszą liczbę wypadków samochodowych.