Trwa ładowanie...
d413fot
13-03-2014 00:00

Dezerterzy. Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej

książka
Oceń jako pierwszy:
d413fot
Dezerterzy. Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej
Tytuł oryginalny

The Deserters: A Hidden History of World War II

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Mało kto wie, że w czasie II wojny światowej niemal 100 tysięcy Brytyjczyków i 50 tysięcy Amerykanów zdezerterowało ze swych armii, uszczuplając siły aliantów o równowartość dziesięciu dywizji!

W ogromnej większości byli to żołnierze z pierwszej linii frontu, którzy załamali się pod nieustannym ostrzałem, mając dość życia pod gołym niebem, nieudolności dowódców i wszechobecnej śmierci. Wielu dezerterowało, szukając pieniędzy i przygód. Pod koniec wojny Londyn, Rzym czy Neapol roiły się od band dezerterów rabujących wojskowe składy i kontrolujących czarny rynek. Paryż, w którym żandarmeria toczyła z nimi nocne strzelaniny, przypominał Chicago z czasów prohibicji.

Dezerter, książka znanego korespondenta wojennego i historyka Charlesa Glassa, to próba przeniknięcia za zasłonę strachu i hańby. Analizując niezliczone dokumenty z archiwów wojskowych, protokoły posiedzeń sądów wojennych, listy i wspomnienia oraz gazety z tamtej epoki, autor próbuje dociec, dlaczego często dzielni żołnierze decydowali się porzucić towarzyszy broni i wieść życie banity. To jedna z ostatnich nie opowiedzianych historii II wojny światowej.

Dezerterzy. Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej
Numer ISBN

978-83-7818-517-8

Wymiary

150x225

Gatunek

Militaria i wojskowość,Historia powszechna

Oprawa

7

Liczba stron

464

d413fot

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d413fot
d413fot
d413fot