Trwa ładowanie...
dh3mlfe
02-08-2012 00:00

Dębno Podhalańskie. Kościół drewniany

książka
Oceń jako pierwszy:
dh3mlfe
Dębno Podhalańskie. Kościół drewniany
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Pierwsza ilustrowana monografia drewnianego kościoła w Dębnie Podhalańskim – pochodzącego z drugiej połowy XV wieku – ukazuje na ponad 70 fotografiach zachowany do dzisiaj urok jednego z piękniejszych kościółków pienińskich. Obok kościołów podhalańskich w Grywałdzie, Łopusznej, Harklowej należy on do najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Małopolsce. Istotną ozdobą świątyni są zachowane do dzisiaj malowidła patronowe z XVI wieku, pokrywające całe wnętrze prezbiterium oraz ściany nawy i parapet chóru muzycznego.

Autorem tekstu jest profesor AGH Andrzej Skorupa, znawca sztuki Podhala i Podtatrza, oraz ks. Jóżef Milan, miejscowy proboszcz, autorem zdjęć Rafał Monita, wydawca książek także o tematyce krajoznawczej i miłośnik Podhala i Podtatrza, rodzinnie związany z Pieninami. Bogata bibliografia pomoże w poszerzeniu wiedzy o zabytku.

Książka jest owocem wspólnych poszukiwań wszystkich autorów tego, co w kościele św. Michała Archanioła w Dębnie najpiękniejsze: historii, sztuki, lokalnego patriotyzmu. Opórcz zachwytu widać tutaj pasję, by ten pomnik twórczości pochodzącej aż ze średniowiecza, mógł być dzisiaj świadectwem wiary i nieustannego zapotrzebowania na nieprzemijające piękno.

Dębno Podhalańskie. Kościół drewniany
Numer ISBN

978-83-60569-36-8

Wymiary

165x235

Gatunek

Albumy,Architektura i wnętrza,Historia Polski,Religia i religioznawstwo

Oprawa

6

Liczba stron

96

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh3mlfe
dh3mlfe
dh3mlfe