Trwa ładowanie...
d243rfv

David Morrell

AP Photo
Źródło: AP Photo

Miał niecały rok, kiedy jego ojciec, bombardier RAF, zginął nad Francją. Matka musiała oddać Davida do katolickiego sierocińca. "Nienawidziłem tego miejsca - mówi Morrell. - Uciekałem wiele razy." Po pobycie w rodzinie zastępczej David wreszcie wrócił do domu, kiedy jego matka powtórnie wyszła za mąż. "Ich małżeństwo nie było udane. Kłócili się tak często, że z tamtych czasów pamiętam głównie strach" - wspomina Morrell. Ten strach to klucz do jego twórczości - będzie mu towarzyszyć przez całe życie i pchnie go na drogę kariery pisarskiej w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa, które pewnego dnia okaże się jednak jakże złudne. Morrell w dzieciństwie odkrył na szczęście kino. "Siedziałem godzinami w ciemnej sali, oglądając film za filmem. Liczyło się tylko to, że mogę oderwać się od rzeczywistości. Dlatego też w dorosłym życiu zająłem się opowiadaniem historii, które mają pomóc ludziom zapomnieć o realnym świecie."

Od dzieciństwa czuł się zagubiony. Jako nastolatek przyłączył się do ulicznego gangu. "Całe dnie spędzałem na grze w bilard i oglądaniu telewizji. I właśnie wtedy raził mnie grom, który zmienił moje życie." David obejrzał telewizyjny serial "Route 66". Scenariusz hollywoodzkiego pisarza i producenta Stirlinga Silliphanta zafascynował go. Tego dnia Morrell postanowił zostać pisarzem. "Pisarstwo Silliphanta łączyło wartką akcję z głębszą refleksją. Postanowiłem przeczytać jak najwięcej literatury popularnej; wiedziałem, że jeśli chce napisać coś oryginalnego, powinienem zapoznać się z utworami najlepszych twórców, żeby nie powtarzać tego, co oni już osiągnęli." Pisarz jest wierny tej dewizie do dziś.

Morrell to jedyny w swoim rodzaju mistrz łączący powieść akcji z thrillerem psychologicznym. Jego psychologiczne thrillery o pasjonującej, wielowarstwowej intrydze przekraczają ramy gatunku. _ Fałszywa tożsamość_ została uznana za najwybitniejsze literackie dokonanie autora. Książki Morrella nieprzerwanie królują na listach bestsellerów. Wiele z nich zostało sfilmowanych przez wybitnych twórców kina.

d243rfv

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d243rfv
d243rfv
d243rfv