Trwa ładowanie...
d4m459f

David Lynch

Megafon.pl Materiały Prasowe
Źródło: Megafon.pl Materiały Prasowe

David Lynch jest jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych amerykańskich reżyserów. To twórca kultowego serialu „Miasteczko Twin Peaks”.

Życiorys Davida Lyncha

David Lynch urodził się w rodzinie należącej do średniej klasy. Ojciec, Donald Walton Lynch, był naukowcem, pracującym w Departamencie Rolnictwa, a matka Edwina „Sunny” Lynch uczyła języka angielskiego. Dziadkowie Davida Lyncha byli fińskimi emigrantami. Dzieciństwo spędził na podróżach po całych Stanach Zjednoczonych, ponieważ ojciec Davida często był delegowany do różnych miejsc w kraju. Następnie zaczął studia malarskie w School of the Museum of Fine Arts at Tufts w Bostonie, ale zrezygnował z nich po roku, twierdząc, że to miejsce go nie inspirowało. Powrócił do malarstwa na Pennsylvania Academy of Fine Arts w Filadelfii. Tam podjął decyzję o zajęciu się produkcją krótkometrażowych filmów. Przeniósł się do Los Angeles, gdzie stworzył swój pierwszy film, surrealistyczny horror „Głowa do wycierania” (1977). Następnie wyreżyserował biograficzny film o zniekształconym człowieku, Josephie Merricku, pt. „Człowiek słoń” (1980), który osiągnął wielki mainstreamowy sukces. Później stworzył m.in. „Diunę” (1984) i „Blue Velvet” (1986).
W latach 90. rozpoczął wspólnie z Markiem Frostem produkcję kultowego serialu „Miasteczko Twin Peaks” (1990-1991), a później filmu, będącego prequelem wydarzeń z serialu – „Twin Peaks: Ogniu krocz za mną” (1992). W 2017 roku twórcy powrócili do koncepcji tworząc sequel „Twin Peaks”, wzbudzające wielkie oczekiwania, ale i kontrowersje. David Lynch wcielił się w serialu w rolę agenta Gordona Kyle’a.

Kariera muzyczna Davida Lyncha

David Lynch oprócz pracy w przemyśle filmowym angażował się także w liczne projekty muzyczne. Wiele z nich było powiązanych z jego filmami – stworzył muzykę do „Dzikości serca”, „Twin Peaks: Ogniu krocz za mną” czy „Pożar z Me” W 2001 roku wydał rockowy album, nagrany przy współpracy z Johnem Neffem, pt. „BlueBob”. Krytycy zwracają uwagę na charakterystyczny styl gry Lyncha na gitarze . W niektórych utworach udzielał się także jako wokalista – „Ghost of Love" i „Walkin on the Sky”.

Życie osobiste Davida Lyncha

David Lynch był czterokrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Peggy Lynch, którą poznał jeszcze w trakcie studiów. Z tego związku mają córkę Jennifer. W 1977 roku ożenił się z Mary Fisk – mają syna Austina. Trzecią żoną Davida Lyncha była Mary Sweeney, a owocem związku jest syn Riley. Ostatnia żona, z którą wziął ślub w 2009 roku, to Emily Stofle – mają córkę Lulę Boginię.

Książki Davida Lyncha

David Lynch jest autorem książki „W pogodni za rybą” (ang. Catching the Big Fish), która jest przewodnikiem po sposobie pracy reżysera. Lynch opisuje, skąd bierze pomysły na kolejne produkcje, jak nad nimi pracuje i w jaki sposób przekonuje do nich współpracowników. Druga książka pt. „Widzę siebie” to autobiografia, w której reżyser opowiada o swoim dzieciństwie, początkach kariery i związkach z ludźmi kina. Publikacja jest pełna ciekawostek i adegdotek, zawiera oprócz wątków biograficznych także reprodukcje obrazów Davida Lyncha.

David Lynch
Data urodzenia

20.01.1946

Miejsce urodzenia

Missoula, USA

Bibliografia
d4m459f

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f
d4m459f
d4m459f
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj