Trwa ładowanie...
d1mxpdq

David Benioff

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

David Benioff dorastał na Manhattanie i był bramkarzem w jednym z klubów. Ma żydowskie korzenie, dwie starsze siostry, 191 cm wzrostu i kuzyna miliardera. Życie znanego scenarzysty mogłoby z powodzeniem posłużyć jako pierwowzór dobrego filmu na podstawie historii ze spełniającymi się największymi marzeniami w tle.

David Benioff – życiorys

David Benioff przyszedł na świat w Nowym Jorku jako David Friedman, syn Stephena Friedmana. Nazwisko Benioff pochodzi od dziadka ze strony matki. Ze względu na warunki fizyczne w szkole średniej trenował zapasy. David Benioff jest magistrem (początkowo uczył się w jednym z college'ów należących do prestiżowej Ivy League, ostatecznie tytuł zdobył w 1999 roku), należy do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej AMPAS. Po studiach podejmował się rożnych prac – od stania na bramce w nocnym klubie, przez bycie trenerem wrestlingu, aż po uczenie angielskiego w szkole średniej. Chciał się jednak dalej uczyć i wyjechał na rok do Dublina. To tam podczas nauki w college'u poznał Daniela Bretta Weissa, z którym pracował już w 2003 roku. Przyjaciół wynajęto wówczas do stworzenia scenariusza do filmu ”Gra Endera”, a w dziele powstałym dopiero dekadę później nie użyto oryginalnego scenariusza. Po powrocie do USA z Irlandii David Benioff pracował przez rok jako DJ w radiostacji, zaczął pisać w domowym zaciszu na wsi i skończył studia.

David Benioff – życie prywatne

W 2001 roku jeden z amerykańskich magazynów umieścił Davida Benioffa na liście 50 najlepszych kawalerów w kraju. Fanki jego uroku i twórczości mogły być jednak szczerze zawiedzione, gdyż od 30. września 2006 roku David Benioff jest szczęśliwym mężem popularnej aktorki filmowej, o dwa lata młodszej Amandy Peet, znanej m.in. z ”Jak ugryźć 10 milionów”, ”Lepiej późno, niż później”, ”2012” czy ”Złodziej tożsamości”. Para doczekała się trójki dzieci, dwóch córek (urodzone w 2007 i 2010 roku) i syna (rocznik 2014). Podróżują pomiędzy domami na Manhattanie a w Beverly Hills.

David Benioff – książki, filmy, seriale, nagrody

David Benioff pisze opowiadania oraz powieści (od 2002 roku). Jedną z nich sprzedał wytwórni Disneya. Na naszym rynku literackim możemy zapoznać się z jego twórczością m.in. dzięki wydawnictwu Jawa.

David Benioff pisze zarówno scenariusze do produkcji wysokobudżetowych, jak i seriali telewizyjnych. Od 2007 roku wraz z D.B. Weissem jest producentem oraz scenarzystą hitu wszech czasów, serialu ”Gra o tron”, dwa odcinki także wyreżyserował (wspólnie z Weissem, ale każdy z nich widnieje jako reżyser tylko jednego z odcinków, lecz w całości). Będzie stał także za kamerą podczas powstawania finałowej serii serialu. Benioff był również producentem filmu ”Zaklęcie dla Kameleon”. Na podstawie powieści Davida Benioffa Spike Lee nakręcił film ”25. godzina” z Edwartem Nortonem w roli głównej. Benioff pisał tą książkę przez 2 lata, a przed zmianą tytułu odrzuciło ją 13 wydawców. Jest też autorem scenariuszy do takich kasowych hitów, jak ”Troja” z Bradem Pittem i Orlando Bloomem, ”Zostań” z Ewanem McGregorem i Ryanem Goslingiem, ”Chłopiec z latawcem” w reżyserii Marca Forstera, ”Bracia” z Jake'm Gyllenhaalem i Natalie Portman czy ”X-Men Geneza: Wolverine” z Hugh Jackmanem i Taylorem Kitschem. Wiele z jego zamówionych przez wytwórnie filmowe dzieł nie zostało nigdy nakręconych, tak jak biografia Kurta Cobaina z Nirvany.

Począwszy od 2007 roku David Benioff jest nieustannie nominowany do licznych nagród branżowych. Ma na koncie wiele nominacji oraz nagród, w tym Satelity, BAFTA, Emmy, Amerykańska Gildia Producentów Filmowych, Amerykańska Gildia Scenarzystów oraz Hugo.

David Benioff
Data urodzenia

25.10.1970

Miejsce urodzenia

Nowy Jork, USA

Bibliografia
d1mxpdq

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mxpdq
d1mxpdq
d1mxpdq