Trwa ładowanie...
d1bp5yy

Dashiell Hammett

"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Oryginalne imię Hammetta - Dashiell - to zaglicyzowana wersja francuskiego De Chiel. Pochodził ze starej marylandzkiej rodziny i dorastał w Filadelfii. Już w wieku 13 lat zaczął go pociągać szeroki świat, więc porzucił naukę i podejmował się różnych zawodów, aż w końcu zagrzał dłużej miejsca (1915-1922) w agencji Pinkertona (Pinkerton National Detective Agency) jako detektyw.

Profesja śledczego zapewniła mu wiedzę, wyczucie atmosfery i wachlarz kryminalnych anegdot wystarczający, aby mógł oprzeć na nich swoją prozę - powieści skoncentrowanych na rozwiązywaniu trudnych spraw przez trudnego detektywa. Hammett wykreował postać Sama Spade'a, który popularność jako jeden z pierwowzorów prywatnego detektywa zyskał po publikacji powieści Sokół maltański i kilku jej ekranizacjach (ta zrealizowana w 1941 roku ustaliła sławę Humphreya Bogarta). Spade to człowiek, który pod wpływem panujących wokół korupcji, niesprawiedliwości i egoizmu porzuca idealizm i funkcjonuje jako chłodny, cyniczny obserwator. Sprawa cennej statuetki sokoła stała się literackim synonimem zadania cierpiącego na brak rozwiązania. Powieść Hammetta, ze względu na postać Sama i dramaturgiczny chwyt związany ze statuetką, była używana jako odniesienie do konwencji kryminału noir w wielu dziełach nie wykazujących ścisłych związków z estetyką, np. w Wahadle Foucalta Umberto Eco.

W 1942 roku, po ataku na Pearl Harbor, Hammett zaciągnął się do armii pomimo, że był już weteranem pierwszej wojny światowej i cierpiał z powodu rozedmy płuc. Służył w stopniu sierżanta na Aleutach, gdzie redagował gazetę wojskową. W 1951 przez 5 miesięcy przebywał w więzieniu za lekceważenie sądu (odmowę zeznań). W latach 50. był przesłuchiwany przez komisję Kongresu Stanów Zjednoczonych. Złożył oświadczenie na temat swojej działalności politycznej (aktywista lewicy, antyfaszysta, udział w partii komunistycznej), po czym odmówił dalszej współpracy z komisją, która w konsekwencji umieściła go na tzw. czarnej liście Hollywoodu.

Przez całe życie był nałogowym palaczem i miłośnikiem alkoholu, co w połączeniu z pobytem w więzieniu i gruźlicą, której nabawił się podczas wojny doprowadziło Hammetta do porzucenia pisania. Po czterech latach wegetacji zmarł na raka płuc, zdiagnozowanego na dwa miesiące przed zgonem.

Dashiell Hammett
Data urodzenia

26.05.1894

Miejsce urodzenia

Saint Mary, Maryland

Data śmierci

09.01.1061

Miejsce śmierci

Nowy Jork

Bibliografia
d1bp5yy

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bp5yy
d1bp5yy
d1bp5yy