Trwa ładowanie...
d2kdndv

Darren Aronofsky

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Andriy Makukha

Darren Aronofsky to wielokrotnie nagradzany amerykański reżyser, producent i scenarzysta. Znany jest z kontrowersyjnych pomysłów i rozwiązań, po które sięga, tworząc swoje filmy. Do jego najgłośniejszych produkcji należą filmy "Requiem dla snu", "Czarny łabędź" i "Mother!". Aronofsky to również współautor powieści graficznej "Noe".

Darren Aronofsky – życiorys

Darren Aronofsky urodził się w 1969 roku w Nowym Jorku, studiował film i antropologię społeczną na Harvardzie w latach 1987–1991. Podczas nauki na uniwersytecie poważnie zainteresował się filmem, wpłynęła na niego twórczość takich reżyserów jak Akira Kurosawa, Satoshi Kon, Terry Gilliam, Roman Polański i Jim Jarmush.

Darren Aronofsky działa na rzecz środowiska, należy do zarządu fundacji związanej z organizacją ekologiczną Sierra Club, jest też członkiem organizacji akademickiej non-profit School for Field Studies. Działalność humanitarna Aronofsky'ego została zauważona przez organizacje Humane Society of the United States i PETA, które przyznały mu nagrody za zaangażowanie w walkę o ochronę zwierząt. Wizje Aronofsky'ego z filmów "Noe" i "mother!" mogą być odczytane w kontekście zagrożeń, jakie człowiek sprowadza na środowisko naturalne.

Prywatnie Darren Aronofsky związał się z Rachel Weisz w 2001 roku, pięć lat później urodził im się syn. Para ogłosiła rozstanie w 2010 roku. Aronofsky był w związku z Jennifer Lawrence w latach 2016–2017.

Darren Aronofsky – filmografia

Darren Aronofsky jest twórcą kontrowersyjnym, ale cenionym w świecie kina – jego dotychczasowe produkcje otrzymały liczne nominacje, zdobywały też takie nagrody jak Złote Lwy, BAFTA, Złote Globy i Oscary. Reżyser zaczynał od filmów krótkometrażowych takich jak "Supermarket Sweep" (1991) i "Fortune Cookie" (1991).

Debiutancki film długometrażowy Darrena Aronofsky'ego to thriller Pi (1998) nagrodzony kilkoma statuetkami, w tym nagrodą Independent Spirit za najlepszy debiut scenariuszowy. Następnym dziełem twórcy był głośny dramat psychologiczny Requiem dla snu (2000), który wywołał kontrowersje ze względu na podjętą tematykę i brutalność. Kolejne filmy wyreżyserowane przez Aronofsky'ego również nie przeszły bez echa. W 2006 roku swoją premierę miało Źródło, w 2008 roku Zapaśnik, a w 2010 roku Czarny łabędź, w którym główną, oscarową rolę zagrała Natalie Portman.

Największym komercyjnym sukcesem Darrena Aronofsky'ego był Noe: Wybrany przez Boga (2014), który w weekend otwarcia zgromadził ponad 43 miliony dolarów. W 2017 roku swoją premierę miał film mother! z Jennifer Lawrence i Javierem Bardem w rolach głównych, który wzbudził spore kontrowersje i podzielił widownię.

Darren Aronofsky – książki

Darren Aronofsky jest współautorem cyklu powieści graficznych "Noe", którego pierwszy tom trafił na rynek francuski w 2011 roku. Seria stanowi adaptację scenariusz filmu Noe: Wybrany przez Boga, nad którym pracowali Aronofsky i Ari Handel. Powieści zaczęły powstawać, zanim reżyser zgromadził fundusze potrzebne do zrealizowania filmu – na rynek trafiły cztery tomy, które przedstawiają całą historię zawartą w scenariuszu. Nad oprawą graficzną historii Noego pracował rysownik Niko Henrichon.

Darren Aronofsky
Data urodzenia

12.02.1969

Miejsce urodzenia

Brooklyn, Nowy Jork

Bibliografia
d2kdndv

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kdndv
d2kdndv
d2kdndv