Trwa ładowanie...

Czytała książkę Passenta i ją zamurowało. Życie dziennikarki zmieniło się w jednej chwili

Daniel Passent odszedł 14 lutego w wieku 83 lat. Wspominając go na łamach "Wysokich Obcasów" dziennikarka Beata Salonek podzieliła się niezwykłą historią. W jego książce z 2012 r. natrafiła na informację, która zbiła ją z tropu.

Daniel Passent odszedł w wieku 83 lat Daniel Passent odszedł w wieku 83 lat Źródło: AKPA
dhlm5mz
dhlm5mz

W swoim felietonie Beata Salonek podzieliła się historią, która spokojnie mogłaby posłużyć za kanwę powieści lub filmu. Otóż w 2012 r. czytając książkę "Passa", napisaną przez Daniela Passenta i Jana Ordyńskiego, natrafiła na swoje rodzinne nazwisko.

Okazało się, że podczas okupacji rodzinę kilkuletniego Passenta ukrywała na warszawskiej Pradze Władysława Salonek, cioteczna prababcia dziennikarki.

"Gdy w książce przeczytałam swoje nazwisko, natychmiast zadzwoniłam do babci z pytaniem, czy to prawda. Gdy dostałam potwierdzenie, od razu poszukałam kontaktu do Daniela i napisałam do niego. Wiadomość ode mnie ucieszyła go. Ustaliliśmy, że się spotkamy, ale dopiero wtedy, gdy przeczytam książkę. I tak się stało" - pisze Salonek.

ZOBACZ TEŻ: Oni odeszli w 2021 roku

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" opisała ich pierwsze spotkanie i uczucie, że rozmawia z "osoba bardzo bliską". Od tamtej pory Salonek i Passent utrzymywali serdeczny kontakt, spotykali się na różnych uroczystościach. Stali się dla siebie bliskimi ludźmi.

dhlm5mz

"Przez te wszystkie lata byłam traktowana przez Daniela jak rodzina, a on wielokrotnie mówił do mnie: 'moja wnuczka'. Łączyła nas pamięć. Czułam też duże porozumienie. Dobrze nam się rozmawiało" - wspomina Salonek.

O śmierci Daniela Passenta poinformowała "Polityka", z którą współpracował przez kilkadziesiąt lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhlm5mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj