Trwa ładowanie...
dohacnr
18-03-2014 00:00

Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?

książka
Oceń jako pierwszy:
dohacnr
Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Czy prawdziwe jest powiedzenie, że wszystkie nauki dzielą się na fizykę i zbieranie znaczków? W takim razie co z matematyką?

Zarówno wśród „zwykłych” ludzi, jak i wśród osób zajmujących się pracą naukową dominuje przeciwstawianie nauk ścisłych, czyli przede wszystkim matematyki i fizyki, naukom humanistycznym. Czasem czyni się to wywyższając ścisłość nauk ścisłych, czasem wskazując na ich ograniczenia, niemożność uchwycenia prawdziwej, żywej złożoności, której nie mogą uchwycić struktury formalne. Tymczasem to przeciwstawienie nie jest absolutne: u źródeł podstawowych pojęć matematyki i fizyki są doświadczenia potoczne, odniesienia do człowieczej perspektywy postrzegania świata, próby jego spontanicznego modelowania, sądy wartościujące – jednym słowem takie zachowania, które można znaleźć również u podstaw nauk humanistycznych.

Świat fizyczny jest niemiłosiernie logiczny i dlatego fizyka dopiero wtedy zaczęła odnosić sukcesy, gdy nauczyła się badać świat przy pomocy narzędzi matematycznych. Nie jest jednak pewne, czy obecnie rozwijane teorie matematyczne są najlepszymi możliwymi narzędziami potrzebnymi fizyce lub innym naukom, które chcą formułować prawa, a nie tylko „zbierać znaczki”.

Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?
Numer ISBN

978-83-7886-078-5

Wymiary

145x220

Gatunek

Literatura popularnonaukowa,Filozofia i etyka,Fizyka i astronomia,Matematyka

Oprawa

6

Liczba stron

464

dohacnr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dohacnr
dohacnr
dohacnr