Trwa ładowanie...
d47u9bz
15 kwietnia 2010, 00:00

Człowiek i środowisko przyrodnicze we wczesnym średniowieczu w świetle badań interdyscyplinarnych

książka
Oceń jako pierwszy:
d47u9bz
Człowiek i środowisko przyrodnicze we wczesnym średniowieczu w świetle badań interdyscyplinarnych
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Głównym tematem badań są kultura i środowisko przyrodnicze, jako skomplikowane, dynamiczne struktury, związane ze sobą i wzajemnie oddziałujące na siebie, od momentu pojawienia się człowieka aż do czasów współczesnych. Badania są prowadzone głównie na Niżu Polskim ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza, Wielkopolski, Kujaw, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Ponadto członkowie pracowni uczestniczą w projektach krajowych i międzynarodowych. W badaniach paleobotanicznych (palinologicznych i archeobotanicznych) głównym celem jest poznanie zakresu i charakteru zmian szaty roślinnej, wywołanych zarówno czynnikiem naturalnym jak i antropogenicznym oraz rekonstrukcja warunków życia człowieka i możliwości wykorzystania przez niego roślin w poszczególnych okresach prehistorycznych. W badaniach archeozoologicznych podstawowymi zagadnieniami są znaczenie zwierząt w kulturze człowieka (w strategiach gospodarczych i kulturze symbolicznej) oraz zmiany zachodzące w świecie zwierząt pod wpływem działalności człowieka.
Rozważania prowadzone są na podstawie przesłanek źródłowych, uzyskiwanych poprzez analizę pozostałości kostnych ssaków, ptaków, gadów i ryb, zdeponowanych na stanowiskach archeologicznych oraz na podstawie źródeł ikonograficznych, zapisków historycznych i obserwacji etnograficznych.

Człowiek i środowisko przyrodnicze we wczesnym średniowieczu w świetle badań interdyscyplinarnych
Numer ISBN

978-83-231-2234-0

Wymiary

170x240

Gatunek

/Nauki ścisłe i przyrodnicze/

Oprawa

1

Liczba stron

244

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47u9bz
d47u9bz
d47u9bz
d47u9bz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj