Czesław Lang
Czesław Lang jest legendarnym kolarzem szosowym i torowym oraz wicemistrzem olimpijskim i dwukrotnym medalistą mistrzostw świata w jeździe szosowej. Gdy zakończył przygodę ze sportowym kolarstwem, zajął się działalnością sportową i zorganizował w Polsce cykliczne wyścigi kolarskie światowego poziomu, czyli Tour de Pologne.
Czesław Lang – biografia
Rodzinnymi stronami Czesława Langa jest Ziemia Słupska (urodził się w Kołczygłowach). Już we wczesnym dzieciństwie pasjonował się kolarstwem. Jego największym marzeniem było mieć swój wyścigowy rower, a w tamtych czasach, aby takowy dostać, trzeba było wstąpić do klubu sportowego. * Pierwszym klubem Czesława Langa* był LZS Baszta Bytów, do którego zaprosił go trener Euzebiusz Marciniak. Lang reprezentował Basztę Bytów w latach 1970-1977, a po tym czasie, na pięć lat wstąpił do Legii Warszawa.
Czesław Lang to człowiek wielkiego formatu, spełniający się jako sportowiec, menedżer, działacz społeczny i biznesmen. Legendarny polski kolarz należy do Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich. Na potwierdzenie zasług Czesława Langa dla polskiego sportu, kolarz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim ( w 2000 roku) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia. Sportowe wyścigi Tour de Pologne, które zorganizował Lang, otrzymały miano „Najlepszej Imprezy Sportowej Roku”organizowanej na terenie Polski w następujących latach: 1995, 1996, 2004, 2008, 2011, 2015.* Lang w wolnych chwilach* lubi podróżować, polować, jeździć konno i na nartach.
Czesław Lang – kariera sportowa
Największym sportowym osiągnięciem Czesława Langa podczas kariery amatorskiej było zdobycie tytułu wicemistrza olimpijskiego (w 1980 roku na igrzyskach w Moskwie). Przed igrzyskami,* Lang wraz z reprezentacją* wywalczyli dwa razy medal mistrzostw świata w kategorii jazda drużynowa na czas, było to w 1977 roku w San Cristobal (drużyna składała się z Czesława Langa, Stanisława Szozdy, Tadeusza Mytnika oraz Mieczysława Nowickiego) ,gdzie zdobyli brązowy medal. Następnie, w 1979 roku w Valkenburgu (Holandia), reprezentacja składająca się z Czesława Langa, Jana Jankiewicza, Witolda Pluteckiego i Stefana Ciekańskiego zodbyła srebrny medal.
Kolejnym bardzo ważnym sukcesem Czesława Langa było zwycięstwo w Tour de Pologne (1980), a potem w zawodach Settimana Ciclistica Lombarda (1980). Ponadto, Lang jest wielokrotnym mistrzem Polski i cztery razy brał udział w Wyścigu Pokoju.
W 1982 roku Czesław Lange związał się kontraktem z włoskim GIS Gelati-Campagnolo, czyniąc z siebie pierwszego zawodowego kolarza, pochodzącego z ówczesnego bloku wschodniego (*Lang startował * również w takich grupach jak Malvor – Sidi, Carrera – Inoxpran, Del Tongo Colnago)
Lange dziewięciokrotnie brał udział w wyścigach Giro d'Italia oraz trzykrotnie ścigał się w Tour de France, za przeciwników mając legendy światowego kolarstwa – Roberto Visentini, Francesco Mosere, Giuseppe Seroni.
Czesław Lang wygrał trzydzieści wyścigów zawodowych, a wśród nich najbardziej prestiżowe zwycięstwa miały miejsce w: Trofeo Baracchi wraz z Lechem Piaseckim (mistrzostwa świata w jeździe parami na czas), Tour de Romandie, Tirreno-Adriatico, Volta Ciclista a Catalunya, „złoty kilometr” w Mestre, Giro d'Italia (dwa drużynowe etapy).
Lang karierę sportową zakończył w 1989 roku.
Czesław Lang – organizator
Czesław Lang, dzięki bogatemu doświadczeniu, zaszczepił zawodowe kolarstwo na polski grunt. W 1993 roku Lang objął stanowisko Dyrektora Generalnego Tour de Pologne i Lang Team, i to dzięki niemu zapomniane Tour de Pologne zyskało blasku i stało się jednym z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie (wyścigi Tour de Pologne należą do prestiżowego cyklu UCI World Tour).
Czesław Lang jest również organizatorem takich wydarzeń i cyklicznych imprez, jak: Grand Prix MTB, Tour de Pologne Amatorów,Nutella Mini Tour de Pologne, Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe, Lang Team Race.
Czesław Lang – pisarz
W 2016 roku ukazała się książka Czesława Langa pod tytułem Zawodowiec. Są to wspomnienia i historia jednego z najlepszych polskich kolarzy oraz świetnego organizatora, krzewiącego miłość do jazdy na rowerze i wskrzeszającego Tour de Pologne, jako międzynarodową, wielką i poważaną imprezę sportową. Lang skromnie opisuje w owej książce swój sportowy i życiowy sukces, który zawdzięcza ciężkiej, uczciwej pracy oraz śmiałości w dążeniu do spełnienia marzeń.
Data urodzenia | 17.05.1955 |
Miejsce urodzenia | Kołczygłowy |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze