Trwa ładowanie...
niebo
23-04-2010 13:37

Czeski humor w metrze

Czeski humor w metrzeŹródło: Inne
d1ap9pd
d1ap9pd

* Niebo pod Berlinem Jaroslava Rudiša (wyd. Prószyński i S-ka) pojawi się w polskich księgarniach 20. lutego.*

Tego samego dnia autor będzie w Warszawie, na wernisażu wystawy w Czeskim Centrum (Al. Róż 16, godz. 18.00), prezentującej komiksową trylogię Alois Nebel ( Rudiš napisał scenariusz komiksu).

Niebo pod Berlinem , powieściowy debiut Rudiša , ma zwariowany, surrealistyczny klimat, znany z kultowego filmu „Kontrolerzy” Antala Nimroda. Zresztą miejsce akcji jest to samo – metro, tyle że berlińskie, w którym pojawiają się mniej lub bardziej przetrąceni życiowo bohaterowie (niemieccy, czescy, polscy), w tle zaś słychać muzykę kapeli U-Bahn. A po peronach i wagonach krąży duch samobójcy, ingerujący nieco w losy młodych muzyków... To książka dla miłośników Wima Wendersa i muzyki rockowej, ale również tych, którzy wciąż pamiętają NRD, plastikowych indian, dwusuwy i wyścigi pokoju. W tekst wplecione zostały liczne nowoczesne miejskie legendy związane z metrem oraz dziesiątki zabawnych i sentymentalnych historii nawiązujących do realiów NRD oraz Czechosłowacji lat osiemdziesiątych.

d1ap9pd

Jaroslav Rudiš (ur. 1972), pisarz, scenarzysta i dziennikarz. Mieszka w Pradze. Imał się różnych zajęć, od pracy piekarza w Alpach, przez nauczanie języka niemieckiego i historii, aż po rolę portiera hotelowego, DJ-a i managera zespołu punkowego. Zbiera stare rozkłady jazdy i mapy kolejowe. Występuje z zespołem U-Bahn. Jest autorem scenariusza do „Grandhotelu”, ostatniego filmu Davida Ondříčka (reżysera „Samotnych” i „Jedna ręka nie klaszcze”); obraz prezentowany jest obecnie na Festiwalu w Berlinie. W 2002 roku Rudiš otrzymał prestiżową nagrodę literacką im. Jiřego Ortena za Niebo pod Berlinem . Książka błyskawicznie stała się bestsellerem. Przetłumaczona została na niemiecki i serbski.

d1ap9pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ap9pd