Trwa ładowanie...
d3yo0fe
14-01-2011 00:00

Cykl barokowy 1. Żywe srebro 1

książka
Oceń jako pierwszy:
d3yo0fe
Cykl barokowy 1. Żywe srebro 1
Tytuł oryginalny

Quicksilver

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Najnowsza książka bestsellerowego autora Neala Stephensona, opisuje losy niepowtarzalnej grupy siedemnasto- i osiemnastowiecznych wagabundów i geniuszy. Zabawna, inteligentna i wciągająca powieść historyczna.

Stephenson ma niepowtarzalny dar: skomplikowane idee przedstawia w sposób zarazem prosty, zabawny, rozczulający i przyprawiający o dreszcze. Stephenson dokonuje przewrotnego zabiegu: zapożycza scenerię z przeszłości, z przełomu XVII i XVIII wieku, i osadza akcję powieści w Europie i na północno-wschodnim wybrzeżu Ameryki.

Pod wieloma względami dzieło Stephensona bardziej przypomina powieści historyczne Dorothy Dunnett niż fantastykę naukową w wykonaniu Gibsona i Sterlinga. Akcja zaczyna się w roku 1713 w Bostonie. Diaboliczny Europejczyk, Enoch Root, przybywa do Ameryki w poszukiwaniu Daniela Waterhouse’a, jedynego człowieka, który mógłby doprowadzić do pojednania Leibniza z jego wielkim rywalem Isaakiem Newtonem. Księga pierwsza opisuje młode lata Daniela, który jest synem wybitnego purytanina i mieszkał w Anglii w czasach dyktatury Cromwella. Jest człowiekiem rozdartym, żyjącym w epoce dualizmów, z których Stephenson uczynił główny motyw tej części książki: rozum kontra wiara, wolność kontra przeznaczenie, materia kontra matematyka. Drugim motywem przewodnim jest, naturalnie, ulubienica cyberpunku: informacja. Stephenson śledzi jej drogę, kiedy rozprzestrzenia się w ludzkich umysłach jak ogień. Jak zaraza. Jak żywe srebro.

Cykl barokowy 1. Żywe srebro 1
Numer ISBN

83-89004-84-4

Wymiary

135x205

Gatunek

Fantasy & SF,Powieści i opowiadania

Oprawa

1

Liczba stron

384

d3yo0fe

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yo0fe
d3yo0fe
d3yo0fe