Trwa ładowanie...
d30oaf2

Clive Barker

Jest pisarzem, cenionym w kręgu fanów fantastyki za nowatorstwo i wyobraźnię, lecz także malarzem, autorem sztuk teatralnych oraz scenarzystą i reżyserem filmowym (Candyman, Hellraiser, Nocne Plemię, Władca iluzji, nowele filmowe prezentowane w seriach Opowieści z krypty, Quicksilver Highways). Na podstawie jego scenariuszy i książek powstało wiele komiksów i dwie gry komputerowe.

U progu lat 90-tych został okrzyknięty przez Stephena Kinga "przyszłością horroru". Przynajmniej od dekady udowadnia jednak, że jego osobowość nie mieści się w żadnym gatunkowym gorsecie.

W jego literackim dorobku prócz klasycznych już pozycji, jak Księgi Krwi, Cabal - Nocne plemię, od dawna pojawiały się dzieła coraz bardziej wykraczające poza gatunkowe ramy horroru, by wspomnieć_ Kobierzec, Everville, Imajicę, Wielkie, sekretne widowisko, Sacrament_.

"Myślę, że jestem coraz rzadziej określany jako autor horrorów - powiedział Barker w jednym z wywiadów - i moje książki po prostu trafiają na półki z dobrą literaturą, a jeśli nie, sam je tam przekładam".


"Nazwać Clive'a Barkera autorem horrorów, to jak napisać o Beatlesach, że byli garażowym zespołem. Jako twórca Barker nie boi się sięgać do najgłębszych otchłani ludzkiego umysłu. Jest artystą w pełnym znaczeniu tego słowa, współczesnym mistrzem wyobraźni.

Nie tylko zna nasze największe lęki; wie także, co nas zachwyca i podnieca, wie, co jest naprawdę święte na tym świecie. Niepokojąca, dziwaczna, piękna - takimi słowami możemy opisać twórczość Clive'a Barkera, ale tylko do czasu, aż ktoś wymyśli nowe, lepsze określenia".
Quentin Tarantino

d30oaf2

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30oaf2
d30oaf2
d30oaf2