Późnobarokowy Pałac Krasińskich, zwany też Pałacem Rzeczpospolitej, był w XVIII wieku siedzibą urzędów państwowych. Odbudowany ze zniszczeń II wojny światowej, mieści obecnie zbiory specjalne Biblioteki Narodowej (Dział Rękopisów i Starodruków).
– W Pałacu znajdują się najcenniejsze zbiory naszej biblioteki - kronika Galla Anonima, autograf Kochanowskiego i rękopis Quo vadis Sienkiewicza . Jest to Pałac wyjątkowo piękny, dlatego bardzo nam zależy na przywróceniu mu dawnej świetności. Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich musimy przeprowadzić specjalistyczne badania, by dokładnie ustalić i móc odtworzyć pierwotny wygląd. Zakończenie prac planujemy na wrzesień 2008 roku – mówił w środę dziennikarzom Makowski.
Poinformował ponadto, że Biblioteka Narodowa otrzymała również dotacje od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odbudowę tarasów ogrodowych na tyłach Pałacu Krasińskich.
– Otrzymaliśmy 0,5 mln zł, które zamierzamy wykorzystać do końca bieżącego roku – powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej.
Prezes Ciech SA, Mirosław Kochalski, zaznaczył, że choć przekazanie dotacji jest częścią budowania wizerunku firmy, zależało im również na zrobieniu czegoś dobrego dla życia publicznego.
– Biblioteka to bardzo ważna instytucja dla kultury narodowej, a sam budynek jest wyjątkowo piękny i cieszę się, że dzięki nam może stać się jeszcze piękniejszy – powiedział Kochalski.