Trwa ładowanie...
d4ca19r

Chuck Norris

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Chuck Norris to mistrz sztuk walki i amerykański aktor, który o swoim życiu kilkukrotnie opowiedział w publikacjach autobiograficznych.

Chuck Norris – informacje ogólne

Carlos Ray "Chuck" Norris urodził się w Ryan w stanie Oklahoma w 1940 roku, jako nastolatek przeniósł się do Kalifornii, gdzie skończył szkołę średnią, a następnie wstąpił do wojska. Będąc członkiem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, otrzymał przydomek Chuck, pod którym jest obecnie znany. Chuck Norris trenował wiele sportów walki, został mistrzem świata w karate w 1968 roku. Pierwszym zauważalnym występem Chucka Norrisa była rola Colta walczącego z Bruce'em Lee w filmie "Droga smoka".

Mistrz karate Chuck Norris

Chuck Norris trenował takie sporty walki jak tangsudo, taekwondo czy brazylijskie jiu-jitsu, jednak największe sukcesy osiągnął w karate – założył kilka własnych szkół uczących tej dyscypliny, brał lekcje u Bruce'a Lee, a w latach 1968–1974 był mistrzem świata w karate w kategorii wagi średniej. Chuck Norris tworzył też własny hybrydowy styl walki znany jako Chun Kuk Do. Dzięki swoim umiejętnościom i biegłości w sztukach walki odniósł sukces w branży filmowej.

Chuck Norris – kariera aktorska

Pierwszy znaczący występ filmowy w "Drodze smoka" u boku Bruce'a Lee zapewnił Chuckowi Norrisowi propozycje ról w kolejnych filmach. Dużym sukcesem okazał się "Zaginiony w akcji" (1983) z Norrisem w roli głównej zaś do najbardziej rozpoznawalnych występów jest postać tytułowego Strażnika Teksasu z emitowanego w latach 1993–2001 serialu.

Chuck Norris – poglądy i działalność publiczna

Chuck Norris działa jako aktywista na rzecz weteranów wojennych, działa w fundacjach gromadzących fundusze dla dzieci i rodzin. Przeciwstawia się przemocy i handlowi narkotykami (założył Kickstart, organizację wspierającą szkoły i zajmującą się nauką sztuk walki). Aktor popiera Partię Republikańską, jest chrześcijaninem i kreacjonistą. Chuck Norris popierał interwencję w Iraku, wstawia się też za dostępem do broni; jest przeciwny prawom osób ze społeczności LGBTQ i aborcji.

Książki Chucka Norrisa

Wśród publikacji Chucka Norrisa znajdują się książki o tematyce chrześcijańskiej m.in. "The Justice Riders". Napisał też należący do literatury faktu tytuł "Black Belt Patriotism: How to Reawaken America ", w którym przedstawia swoje pomysły na wprowadzenie zmian w USA.

W 1996 roku (polskie tłumaczenie ukazało się w 1998 roku) Chuck Norris wydał książkę o charakterze biograficznym "Sekret wewnętrznej mocy" – można ją zaliczyć do literatury motywacyjnej, w której Norris odnosi się do kwestii samodoskonalenia i ezoteryki. Na polski rynek w 2006 roku trafiła też "Autobiografia" Chucka Norrisa, w której opisuje on swoje dzieciństwo, dorastanie w biednej rodzinie, początki kariery sportowej oraz aktorskiej, a także swoje poglądy, podejście do życia i codzienność.

Chuck Norris
Data urodzenia

10.03.1940

Miejsce urodzenia

Ryan

Bibliografia
d4ca19r

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ca19r
d4ca19r
d4ca19r