Trwa ładowanie...
d49jf14

Christopher Reeve

Wybitny amerykański aktor teatralny i filmowy.

Zainteresował się aktorstwem jeszcze w latach szkolnych i grywał w teatrzykach wakacyjnych. Miał cztery lata, kiedy jego rodzice, dziennikarka Barbara Johnson i scenarzysta/profesor Franklin Reeve, rozwiedli się. Jego matka wraz z nim i jego bratem Benjaminem wyjechała do Princeton w stanie New Jersey i kilka lat później wyszła za mąż za inwestora bankowego.

Otrzymał wszechstronne wykształcenie humanistyczne na Cornell University/1974/ i aktorskie u Johna Housemana w nowojorskiej Julliard School of Performing Arts.Jego pierwszym ważnym występem była rola u boku Katherine Hepburn w broadwayowskiej sztuce "A Matter of Gravity" w 1976r., chociaż już od dwóch lat pojawiał się regularnie w telewizyjnej operze mydlanej "Love of Live"(1974-76) jako Ben Harper.

Z dnia na dzień stał się sławny, zagrawszy rolę tytułową w filmie "Superman"(1978)Richarda Donner'a, ale pomimo swojego udziału w czterech filmach o Supermenie(w postać tę wcielił się jeszcze w 1980,1983 i 1987r.) zadbał, aby nie grać wciąż ról tego samego typu. Doświadczony w pracy na scenie, nie pojawił się w filmach jako aktor charakterystyczny i zgodził się wziąć udział w specjalnym programie treningów fizycznych.

Po tak błyskotliwym początku kariery filmowej zaskoczył wszystkich, decydując się na powrót do teatru na scenę Broadway'u, gdzie zagrał w sztuce "Fifth of July" w 1980r. i potem w spektaklu "Wesele Figara" w 1985r.Wystąpił w ponad dziewiędziesięciu rolach na scenach teatralnych.

Pomimo ciężkiej kontuzji, jakiej nabawił się po upadku z konia w 1995r.,wciąż pozostał pełen sił twórczych. W 1996r. zagrał w remake'u filmu Alfreda Hitchcocka "Okno na podwórze", którego był również producentem, a rok później wyreżyserował dramat telewizyjny "In the Gloaming".

Został przewodniczącym Rady Dyrektorów Amerykańskiego Stowarzyszenia Sparaliżowanych, która dąży do uczulania ludzi nad prowadzonymi badaniami nad paraliżem.

Christopher Reeve
Data urodzenia

24.09.1952

Miejsce urodzenia

Nowy Jork

Bibliografia
d49jf14

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jf14
d49jf14
d49jf14