Trwa ładowanie...
d1qrp7h

Cezary Gmyz

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Cezary Gmyz z wykształcenia jest teatrologiem (absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej – obecnie Akademia Teatralna) lecz bardziej znany jest ze swojej działalności dziennikarskiej i publicystycznej.

Cezary Gmyz – biografia

Cezary Gmyz urodził się w 1967 roku we Wrocławiu, jest żonaty i posiada dwoję pełnoletnich dzieci. Swoją karierę związał z dziennikarstwem. Cezary jest wyznawcą Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W roku 2003 wyjechał na stypendium do Berlina, zafundowanego przez niemiecką Fundację Roberta Boscha. Polski dziennikarz był również wiceprezesem fundacji Medientandem, pielęgnującą kooperację polsko-niemiecką w mediach.

W latach 2007-2012 pracował dla gazety „Rzeczpospolita”, w okresie pomiędzy 2013, a 2016 rokiem zajmował się publicystyką w Telewizji Republika. W roku 2013 zaczął pisać dla tygodnika „Do Rzeczy”. W 2016 roku Gmyz zakończył współpracę z Telewizją Republika i objął stanowisko korespondenta TVP w Niemczech. Odprężającym hobby Gmyza jest gotowanie – otrzymał I nagrodę w konkursie Kucharz Medialny.

Cezary Gmyz – dziennikarz

Cezary Gmyz, jako dziennikarz, zaczął się spełniać od 1990 roku i pisał kolejno dla takich czasopism, jak: Życie Warszawy, Życie, Newsweek, Wprost, Rzeczpospolita, Uważam Rze. Jego publicystyczną specjalnością jest tematyka religijna i dziennikarstwo śledcze.

Cezary Gmyz – publicystyka

Dzięki działalności publicystycznej Cezarego Gmyza, światło dziennie ujrzały sprawy, które miały być zachowane w tajemnicy. Wśród nich znajdziemy ujawnione materiały o tajnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa księży z różnych środowisk, np.: arcybiskupa Sawy (zwierzchnik prawosławnych w Polsce), biskupa Jaguckiego (zwierzchni luteran w Polsce), biskupa Meringa (duchowny rzymskokatolicki, ordynariusz włocławski).

Dziennikarz również zajmował się sprawą komunistycznych szpiegów w Watykanie, a także podejmował tematykę powstania w getcie warszawskim oraz przyjrzał się sprawie niemieckiego zbrodniarza wojennego Ericha Kocha, który odsiadywał dożywotni wyrok (zmieniony z kary śmierci) w polskim więzieniu, w Barczewie.

Ponadto,Cezary Gmyz opisał historię Tomasza Turowskiego – ten oficer komunistycznej bezpieki z wieloletnim doświadczeniem, był odpowiedzialny za przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku (10.IV.2010). Co więcej, artykuł Gmyza ujawnił warszawską aferę hazardową, a w 2015 roku dziennikarz ujawnił jedno z nagrań pochodzących z afery podsłuchowej.

Cezary Gmyz – teoria zamachu

Po ukazaniu się w "Rzeczpospolitej" artykułu Cezarego Gmyza pod tytułem „Trotyl na wraku tupolewa” (artykuł z 30.X.2012 roku. Dziennikarz donosi w nim, że na szczątkach prezydenckiego samolotu odnaleziono ślady materiałów wybuchowych), publicysta został natychmiastowo usunięty z redakcji dziennika.

Cezary Gmyz – wyróżnienia

W 2016 roku Cezary Gmyz i Anita Gargas zostali honorowo wyróżnieni na gali Nagród Watergate 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wyróżnienie dotyczyło programu „Taśmy trzeciej władzy – sędziowskie układy”. Materiał ten został wyemitowany 10.XII. 2014 roku w Telewizji Republika (audycja „Zadanie specjalne”).

Cezary Gmyz
Data urodzenia

24.05.1967

Miejsce urodzenia

Wrocław

Bibliografia
d1qrp7h

Podziel się opinią

2
7
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qrp7h
d1qrp7h
d1qrp7h