Trwa ładowanie...
d3ma7vo
14-09-2015 00:00

Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

książka
Oceń jako pierwszy:
d3ma7vo
Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny
Tytuł oryginalny

Empress Dowager Cixi: The Concubine Who Launched Modern China

Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w gigantycznym państwie.
Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna – tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak skuteczną, zdeterminowaną władczynią. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, wprowadzono elektryczność, telegramy i fotografię. Zniesiono karę „śmierci przez tysiąc cięć” oraz zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom.
Jednak choć na jej rozkazy była trzecia część ludności ówczesnego świata, jako kobieta nigdy oficjalnie nie objęła tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W jednym z nich zakochała się na zabój – z tragicznym skutkiem.

W pracy nad biografią Cixi korzystała z liczącego 12 milionów dokumentów Pierwszego Archiwum Historycznego Chin. Ogromnej większości cytowanych w tej książce źródeł nie widział i nie używał dotąd nikt spoza Państwa Środka.

Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny
Numer ISBN

978-83-240-2722-4

Wymiary

140x220

Gatunek

Biografie i autobiografie,Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

560

d3ma7vo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ma7vo
d3ma7vo
d3ma7vo