Carlo Collodi
Carlo Collodi to włoski dziennikarz i pisarz, znany na świecie jako autor powieści "Pinokio", którą napisał w 1883 roku.
Carlo Collodi – życiorys
Urodzony jako Carlo Lorenzini we Florencji w 1826 roku, pisarz spędził większość dzieciństwa w Collodi, rodzinnym miasteczku matki Angeli Orzali, stąd jego późniejszy pseudonim Carlo Collodi. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z czego siedmioro zmarło w młodym wieku. Rodzice Carla byli ubodzy, jego matka pracowała jako służąca, a ojciec był kucharzem rodziny Ginori, która opłaciła edukację przyszłego pisarza.
Carlo Collodi wstąpił do szkoły seminaryjnej w Val d'Elsa, jednak zrezygnował z życia kapłańskiego na rzecz dziennikarstwa. Chciał w ten sposób działać na rzecz ruchu Risorgimento dążącego do zjednoczenia Włoch w wojnie z Austrią. Pracował jako redaktor i dziennikarz, w 1848 założył pismo satyryczne "Il Lampione", które jednak została po roku ocenzurowane przez wielkiego diuka Toskanii. W 1854 roku zaczął wydawać swoją drugą gazetę "Lo scaramuccia". Carlo Collodi pisał też dla pism politycznych takich jak "Il Fanfulla" i pracował w Komisji Cenzury Teatru. Zgłosił się do armii toskańskiej jako ochotnik, walczył w wojnach o niepodległość w 1848 i 1860 roku.
Carlo Collodi zmarł w 1890 roku, pochowano go przy kościele San Miniato al Monte.
Carlo Collodi – książki
Najważniejszą książką Carla Collodiego jest powieść "Storia di un burattino" ("Historie marionetki"), znana później również jako "Le avventure di Pinocchio", która była wydawana w odcinkach na łamach pierwszego włoskiego czasopisma dla dzieci "Il Giornale per i Bambini". Pojawiło się kilka polskich przekładów książki, w tym "Przygody pajaca: Powieść dla dzieci", "Pinokio: Przygody drewnianego pajaca " i "Pinokio. Historia pajacyka".
Carlo Collodi to również autor opowiadań "Giannettino, Minuzzolo" i "Il viaggio per l’Italia di Giannettino" oraz szkiców satyrycznych "Macchiette "(1880), "Occhi e nasi" (1881) i "Storie allegre" (1887). Napisał też książkę "Pipi, lo sciomiottino color di rosa" (1887), która pojawiła się w Polsce w dwóch tłumaczeniach: "Pipi, różowy małpiszonek" (2011) i "Małpiszonek Pipi" (2012).
Działalność literacka Carla Collodiego obejmowała też tłumaczenie z francuskiego bajek dla dzieci takich jak "Czerwony Kapturek", "Śpiąca królewna" i "Kot w butach".
Miejsce urodzenia | Florencja |
Miejsce śmierci | Florencja |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze