Trwa ładowanie...
dfjrlqw

Bronka Nowicka

Bronka Nowicka jest polską reżyserką telewizyjną i teatralną, a także poetką. Jej twórczość została niejednokrotnie doceniona na arenie międzynarodowej.

Bronka Nowicka – biografia

Bronka Nowicka (właściwie Bronisława Nowicka) urodziła się 17 listopada 1974 roku w Radomsku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, a także Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od lat Bronka Nowicka pracuje jako reżyser telewizyjny i teatralny. W dorobku Nowickiej znalazła się między innymi etiuda filmowa "Tristis” z 2001 roku, która spotkała się z pozytywnymi ocenami krytyków. Inne etiudy Bronki Nowickiej to "Odbicia" i "Dzieci" z 2000 roku, a także "Film o Piotrze Nowaku" (2001), "Pędzę, pędzę" (2002) oraz "Mantra" (2004).

Jako reżyserka teatralna Bronka Nowicka pracowała między innymi w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze im. Adam Mickiewicza w Częstochowie czy Teatrze Studio w Warszawie. Artystka związana jest również z telewizją. Reżyserowała show "Superniania" emitowany na antenie TVN.

Bronka Nowicka – nagrody

Bronka Nowicka jest laureatką wielu prestiżowych w artystycznym świecie nagród, również przyznawanych za granicą. Spośród nich wymienić należy wyróżnienie honorowe za film "Tristis” przyznane na XXII Festiwalu Filmów Studenckich w Monachium w 2002 roku, a także nagrodę dla najlepszego filmu podczas V Europejskiego Festiwalu Szkół Filmowych w Bolonii za ten sam film.

W 2016 roku artystka została nagrodzona za swój dorobek literacki. Otrzymała między innymi III nagrodę za najlepszy debiut poetycki 2015 roku na XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji", a także Nagrodę Literacką "Nike" za książkę "Nakarmić kamień".

Bronka Nowicka – książka

Choć mówi się o poezji, wiersze Bronki Nowickiej w rzeczywistości napisane są prozą. W swojej książce "Nakarmić kamienie” Bronka Nowicka styka się z rzeczami codziennego użytku, którym nadaje nowe znaczenie. Próbuje odnaleźć sens zależności między przedmiotami i ludźmi. Bronka Nowicka wnika w relacje międzyludzkie, ale pozostawia czytelnikowi duży margines na interpretację własną. Świat wykreowany przez autorkę nawiązuje do porządku otaczającej nas rzeczywistości, ale mimo wszystko rządzi się własnymi prawami.

Bronka Nowicka
Data urodzenia

17.11.1974

Miejsce urodzenia

Radomsko

Bibliografia
dfjrlqw

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfjrlqw
dfjrlqw
dfjrlqw