Trwa ładowanie...
d37z2u6
25-05-2011 00:00

Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie

książka
Oceń jako pierwszy:
d37z2u6
Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Bogna Sokorska (1927–2002) – jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, sopran koloraturowy, uczennica legendarnej Ady Sari. Występowała na wielkich scenach i estradach Europy, w Polsce znana jako „Słowik Warszawy”. Znakomity pedagog, wielki człowiek. Za życia niedoceniona w kraju, ogromnie ceniona za granicą, obdarzona nie tylko znakomitym głosem, ale i niezwykłą urodą.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych artystka występowała na obczyźnie, stając się niekwestionowaną gwiazdą europejskich teatrów operowych i większych sal koncertowych (Staatsoper w Wiedniu, Berlinie, operze w Düsseldorfie, Zürichu i in.). Angielski krytyk muzyczny Ker Robertson pisał: Jest ona porywającym sopranem koloraturowym, największym od czasów Lily Pons, Grace Moore i Jeanette MacDonald. W moim odczuciu jest lepszą śpiewaczką niż Maria Callas. Jej głos, pozbawiony napięcia i wysiłku, pełen jest melodyjności. A kiedy śpiewa – jest nieziemsko piękna.

Mężem śpiewaczki był pianista i kompozytor Jerzy Sokorski (brat Włodzimierza Sokorskiego), bratankiem zaś – bard „Solidarności” – Jacek Kaczmarski. Jej płyta Słowik Warszawy do dziś cieszy się popularnością i uznaniem melomanów na całym świecie.

Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie
Numer ISBN

978-83-7722-171-6

Wymiary

230x250

Gatunek

Biografie i autobiografie

Oprawa

7

Liczba stron

248

d37z2u6

Podziel się opinią

3
1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37z2u6
d37z2u6
d37z2u6