Trwa ładowanie...
d45quf9
d45quf9

Bob Marley

Bob Marley - Robert Nesta Marley East News
Bob Marley - Robert Nesta Marley

Bob Marley był królem. Króle reggae. Nosił dready, prawie codziennie palił marihuanę, był wegetarianinem, a na palcu nosił pierścień z wizerunkiem Lwa Judy.

Bob Marley – biografia

Bob Marley był synem 19-letniej Cedelli oraz około 55-letniego białego Jamajczyka. Przed śmiercią ojca Bob Marley miał okazję zobaczyć go jedynie kilkukrotnie, gdyż mimo zawarcia związku małżeńskiego były kapitan królewskiej marynarki wojennej nie mieszkał z rodziną. Chłopiec uczył się w lokalnych szkołach pomiędzy 4. a 14. rokiem życia, aby następnie porzucić edukację dla pracy spawacza w pobliskim warsztacie.

Bob Marley – kariera muzyczna

Barwne dzieciństwo Boba Marleya na Jamajce zaowocowało zainteresowaniem się amerykańską muzyką rozrywkową. W 1961 roku zaczął pisać piosenki i nagrywać w półprofesjonalnym studiu na wyspie. Pierwszy etap osiągnięć wokalnych Boba Marleya to muzyka ska i rocksteady. Następnie uczęszczał na warsztaty muzyczne i założył grupę The Wailers. Marzył o otwarciu wytwórni muzycznej, emigrował więc do USA, gdzie pracował nielegalnie. Po powrocie bez sukcesów finansowych Bob Marley zwrócił się w stronę reggae, a pierwsze sukcesy muzyczne pojawiły się na początku lat 70. Kilkanaście płyt i wiele odznaczeń muzycznych później Bobowi Marleyowi przyznano pośmiertnie własną gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław.

Bob Marley – dzieci

Bob Marley miał łącznie 12 dzieci, w tym jedną adoptowaną córeczkę swojej żony, Rity. Najbardziej znane dzieci Boba Marleya to:

  • David ”Ziggy” Marley,
  • Stephen Marley,
  • Julian Marley,
  • Ky-Mani Marley,
  • Damian Marley.

Dzieci króla reggae z rożnym powodzeniem próbowały swoich sił w branży muzycznej.

Bob Marley – śmierć

Bob Marley od zawsze pasjonował się piłką nożną. Gdy podczas gry zranił się w palec u nogi, londyńscy lekarze odkryli na stopie obecność czerniaka złośliwego. Zalecana amputacja palca nie odbyła się ze względu na zasady rastafarianizmu, wyznawanego przez Boba Marleya. 3 lata później osłabiony artysta zasłabł, uprawiając jogging. Seria zastosowanych zabiegów radiacyjnych nie poskutkowała. Bob Marley miał przerzuty nowotworu do mózgu, płuc, wątroby i poddano go terapii alternatywnej. Odszedł w szpitalu w Miami, niedługo po powrocie z Niemiec.

Bob Marley – cytaty zebrane w książce ”Przyszłość to początek”

Nakładem Axis Mundi Wydawnictwo ukazała się książka Boba Marleya ”Przyszłość to początek”. Muzyka, wywiad, poezja i aforyzmy w jednym – tak najkrócej można określić zawartość tej krótkiej pozycji. Słowa i mądrość Boba Marleya oraz logika rastafarianizmu przemawiają do fanów artysty. Książka Boba Marleya powstała w wyniku konsultacji z licznymi ekspertami z zakresu kręgów karaibskich, uzupełniając wiedzę o wokaliście.

Bob Marley
Data urodzenia

06.02.1945

Miejsce urodzenia

Nine Mile, Jamajka

Data śmierci

11.05.1981

Miejsce śmierci

Miami, USA

Bibliografia

Podziel się opinią

2
1
Share
d45quf9
d45quf9

d45quf9
d45quf9
d45quf9