Trwa ładowanie...
d36xnmk

Biedni Romowie, źli Cyganie. Stereotypy i rzeczywistość

książka
d36xnmk
Oceń jako pierwszy:
Biedni Romowie, źli Cyganie. Stereotypy i rzeczywistość
Tytuł oryginalny

Arme Roma, böse Zigeuner: Was an den Vorurteilen über die Zuwanderer stimmt

Rok wydania
Autorzy
978-83-233-3784-3.jpg
"__wlasne

Dlaczego Romowie nie wychodzą z biedy w Europie Wschodniej? Czy są biedni, ponieważ są dyskryminowani, czy też są dyskryminowani, ponieważ są biedni? Nie lubią pracować, dopuszczają się przestępstw, a może są głupsi od innych? Takie pytania, choć najczęściej zadawane półgłosem, padają często. Odpowiedź oczywiście jest znana: „Typowi Romowie”.

Długoletni korespondent na Bałkanach, Norbert Mappes-Niediek, bada fakty i dochodzi do zaskakujących wniosków. Jednocześnie poddaje zasadniczej krytyce politykę europejską wobec Romów i wspierany przez nią Gypsy industry oraz wskazuje drogi alternatywne.

To, co pozytywnie kojarzy się nam ze słowem „Cygan”: żywiołowa muzyka i taniec, barwne stroje, romantyczne wędrówki taborami po świecie, bez niewolniczego przywiązania do miejsc i rzeczy – zostaje zaraz przyćmione skojarzeniami negatywnymi, które tłumią zainteresowanie Cyganami. Uprzedzenia te skutecznie utrudniają obiektywną analizę przyczyn, dla których ta grupa znajduje się w tak trudnej sytuacji ekonomicznej. Książka traktuje o Cyganach: w poszczególnych rozdziałach mówi się o ich języku, pochodzeniu, tradycjach, historii, obyczajach, ale wszystko to jest podporządkowane jednemu celowi – próbie odpowiedzi na pytanie, jak można pomóc tym ludziom wyjść z zaklętego kręgu biedy, w którym znaleźli się nie tylko, i jak pokazuje autor, nie przede wszystkim, z własnej winy.

d36xnmk
Biedni Romowie, źli Cyganie. Stereotypy i rzeczywistość
Numer ISBN

978-83-233-3784-3

Wymiary

150x210

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

1

Liczba stron

224

Podziel się opinią

Share
d36xnmk
d36xnmk
d36xnmk
d36xnmk