Trwa ładowanie...
d1nznti
15 kwietnia 2010, 00:00

Biblioteka XXI wieku

książka
Oceń jako pierwszy:
d1nznti
Biblioteka XXI wieku
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Zbiór tekstów stojących pomiędzy fikcją literacką a eseistyką – recenzji i ustępów do nie istniejących książek. Teksty te wydawane były od początku lat siedemdziesiątych – w tomach Doskonała próżnia, Wielkość urojona, Prowokacja i Biblioteka XXI wieku.

Lem pisał je jakby wypróbowując różne tony, stylistyki i autorskie punkty widzenia. Parodie istniejących poetyk powieściowych mieszają się tu z bardzo poważnymi dociekaniami na temat natury wszechświata, przyszłości nauki i ludzkiej cywilizacji.

Autor wybiera apokryf, bo widzi kulturę przede wszystkim jako potężny zbiór tekstów, pośród których można żeglować tak, jak to robią w jego prozie legendarni „gwiazdokrążcy”. Przy omawianiu cudzych tekstów, które próbujemy zrozumieć i ocenić, zderzają się nasze poglądy, upodobania i preferencje, a także wizje przyszłości, co pobudza do ostrych intelektualnie i zabawnych spięć między tym, co dla nas zwyczajne, a tym, co niesie nieokiełznana wyobraźnia autora. Owe spięcia właśnie są główną atrakcją tej niezwykłej książki.

Biblioteka XXI wieku
Numer ISBN

83-08-03531-0

Gatunek

Humor i satyra

Oprawa

6

Liczba stron

408

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nznti
d1nznti
d1nznti
d1nznti

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj