Trwa ładowanie...
sztuka
23 kwietnia 2010, 13:35

„Biblioteka” wystawa Nicolasa Grospierre'a w warszawskim antykwariacie

„Biblioteka” wystawa Nicolasa Grospierre'a w warszawskim antykwariacieŹródło: Inne
d4at2ad
d4at2ad

Fotografie, instalacje i atrapy książek można będzie oglądać od soboty na wystawie polskiego artysty francuskiego pochodzenia Nicolasa Grospierre'a. Ekspozycja prezentowana jest w antykwariacie Pałac Starej Książki na warszawskiej Woli.

Grospierre urodził się we Francji, ale tworzy i mieszka w Polsce. Podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie tłumaczył, że projekt zrodził się z fascynacji bibliotekami.
– Lubię pracować w bibliotekach, bo tam znajduję inspiracje – mówił Grospierre.

Początkowo artysta chciał pokazać wystawę w warszawskiej Bibliotece Narodowej, ale tradycyjna biblioteka kojarzy się z porządkiem, a ten projekt jest oparty na szaleństwie.

Wystawa składa się z sześciu elementów, które rozmieszczone są w rozmaitych miejscach antykwariatu.

Są to m.in. atrapy książek udające książkę naturalnych rozmiarów poutykane pomiędzy prawdziwymi książkami i regał atrapa, czyli fotografia udająca regał biblioteczny naturalnych rozmiarów.

d4at2ad

Zwiedzający znajdą również „ścianę książek”, czyli zdjęcie regału w szklanym kasetonie umieszczone pomiędzy kilkoma lustrami tak, by uzyskać wrażenie półki z książkami ciągnącej się bez końca we wszystkie strony.

Prezentowany jest również m.in. „korytarz książek”, czyli dwa zdjęcia regałów na książki umieszczone w kasetonach świetlnych między dwoma lustrami sprawiające wrażenia niekończącego się korytarza książek oraz oświetlone pudełko przedstawiające bibliotekę w miniaturze.

Jak tłumaczył kurator ekspozycji Adam Mazur „Biblioteka” to projekt o wyobraźni, ukazujący to jak książki rozwijają fantazję i wiedzę.

Wystawę można oglądać do 1 grudnia. Jej organizatorami jest centrum Sztuki Współczesnej oraz Wydawnictwo Larousse.

d4at2ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj