Trwa ładowanie...
d4ds4lm
23-04-2010 13:19

Biblioteka w sieci

d4ds4lm
d4ds4lm

Już niebawem będziemy mogli korzystać z największej, całkowicie legalnej, wirtualnej biblioteki w Internecie. W przyszłym roku blisko 30 tysięcy tytułów ze zbiorów polskich bibliotek będzie dostępnych na stronach Polskiej Biblioteki Internetowej.

Do końca 2002 roku zostanie udostępnionych już kilkaset książek i publikacji. W zasobach Polskiej Biblioteki Internetowej znajdą się pozycje z klasyki literatury polskiej, podręczniki akademickie, publikacje naukowe, publikacje audio dla niewidomych, starodruki, archiwalia, czasopisma oraz dzieła malarskie, grafiki i fotografie.

Docelowo w skład zasobu bibliotecznego PBI wchodzić będą także inne zasoby muzealne oraz utwory multimedialne, takie jak: filmy naukowe i dokumentalne, filmy oparte na utworach literackich lub zapisy spektakli teatralnych. Do 2008 roku planowane jest przeniesienie wszystkich archiwalnych zasobów literatury polskiej do wersji elektronicznej.

Celem stworzenia Polskiej Biblioteki Internetowej jest wyrównanie szans dostępu do wiedzy osobom mieszkającym w małych miastach, wsiach czy innych regionach oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, dla których komputer z dostępem do Internetu jest często jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami nauki i kultury.
Studentom i naukowcom, PBI pozwoli na szybkie i efektywne zgromadzenie niezbędnej bibliografii, a Polakom mieszkającym za granicą umożliwi utrzymywanie kontaktu z krajem, jego tradycją i kulturą oraz bogatym dorobkiem literackim i naukowym.

d4ds4lm

Wszystkie publikacje wchodzące w skład PBI, podlegać będą ochronie praw autorskich. Jako pierwsze w zbiorach znajdą się publikacje, do których prawa autorskie wygasły z powodu upływu 70 lat od śmierci twórcy lub ostatniego ze współtwórców albo od daty pierwszego rozpowszechnienia utworu. Korzystanie z publikacji, co do których prawa autorskie wygasły, będzie bezpłatne.

Część dzieł będzie udostępniana płatnie, gdyż korzystanie z utworu uzależnione będzie od zgody twórcy (lub posiadaczy praw autorskich) wyrażonej w umowie. Trwają prace nad warunkami i formą realizacji płatności za dostęp do płatnych pozycji bibliotecznych. Wśród możliwych rozwiązań znajdują się opłaty przez sms, konta indywidualne użytkowników lub banki elektroniczne.

Realizacją projektu zajął się, powołany 18 października br. w Komitecie Badań Naukowych, Departament Promocji Społeczeństwa Informacyjnego. W roku 2003 w budżecie państwa, na wsparcie dla tworzenia polskich zasobów edukacyjnych Internetu, w tym Polskiej Biblioteki Internetowej, przewidziano kwotę 3, 5 mln zł.

Dużą rolę w tworzeniu i utrzymywaniu PBI odegrać mogą także sponsorzy, którzy zechcieliby wesprzeć Bibliotekę finansowo lub przekazując na jej rzecz oprogramowanie komputerowe lub sprzęt. Hojni Darczyńcy, podobnie jak i Sponsorzy, zostaną wpisani do Księgi Honorowych Darczyńców, prowadzonej przez Fundację PBI, która będzie przyznawała wyróżnienia za wkład w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

d4ds4lm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ds4lm