Trwa ładowanie...
1 grudnia 2011, 16:10

Bezcenne listy Gombrowicza

Zakup bezcennych listów Witolda Gombrowicza adresowanych do jednego z największych argentyńskich przyjaciół pisarza- Juana Carlosa Gómeza

Bezcenne listy GombrowiczaŹródło: "__wlasne
d3bj507
d3bj507

Pięćdziesiąt trzy listy Witolda Gombrowicza wzbogaciły zbiory Muzeum Witolda Gombrowicza, będącego oddziałem warszawskiego Muzeum Literatury. Ponad rok trwały negocjacje z adresatem korespondencji, przyjacielem Gombrowicza Juanem Carlosem Gómezem. To bodaj trzecia próba zakupu tych cennych dokumentów kultury polskiej, tym razem zakończona powodzeniem: listy są już w Polsce.

Większość zakupionych listów nie była jeszcze publikowana w Polsce. Kolekcja obejmuje listy i pocztówki Gombrowicza, (a także trzy listy od Konstantego Aleksandra Jeleńskiego), z lat 1957- 1965. Dokumenty dotychczas były własnością Juana Carlosa Gómeza, który wydał je w Argentynie, jak twierdzi wbrew woli wdowy po pisarzu, Rity Gombrowicz. J.C. Gómez to jeden z najbliższych przyjaciół polskiego pisarza, Henryk Bereza nazwał go nawet „duchowym spadkobiercą Gombrowicza” a Gombrowicz „wiernym Gomą”.

Negocjacje z J.C. Gómezem, które prowadził kierownik wsolskiego muzeum Tomasz Tyczyński, były dramatyczne. Trwały ponad rok. - I wcale nie chodziło o cenę, choć udało się ją nieco zracjonalizować – opowiada T. Tyczyński. – Miałem wrażenie, że pan Gómez jest bardzo przywiązany do tych listów i dlatego negocjacje się przeciągają. Nasza korespondencja pełna była literackich gier i nagłych zwrotów akcji; dwukrotnie wydawało się, że negocjacje zostaną zerwane – dodaje Tyczyński.

Listy kosztowały ostatecznie 10 000 dolarów. Zakup był możliwy dzięki wsparciu firm:

Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku, Mazowiecka Spółka Gazownictwa, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Krzyżanowscy Sp. z o.o, Wodociągi Miejskie w Radomiu, Fogiel&Fogiel, Centrum Radom, Zakłady Masarskie „Krawczyk”, Sita Polska Sp. z o.o., Radmot, Zakłady Chemiczne Bochem Sp. z o.o.

d3bj507

Kilka dni temu cenne dokumenty literatury polskiej przywiozły do kraju dr Dominika Świtkowska z Muzeum Gombrowicza oraz Anna Szczepanek z działu rękopisów Muzeum Literatury. Za kilkanaście tygodni po dopełnieniu formalności i przeprowadzeniu prac konserwatorskich listy zostaną udostępnione.

W najbliższą niedzielę Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza do wspólnego świętowania zakupu.O podróży do Argentyny i spotkaniach z przyjaciółmi Gombrowicza opowie Dominika Świtkowska, tanga argentyńskie na akordeonie i bandoneonie zagrają mistrzowie tych instrumentów: Klaudiusz Baran oraz Rafał Grząka. Zapraszamy 4 grudnia o godzinie 17.00. Wstęp wolny!

Wszystkich zainteresowanych dowiezie bezpłatny autobus ITS Michalczewski, zbiórka przed teatrem w Radomiu o godz. 16.15. Powrót po zakończonej imprezie.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj